BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Aktualitet

Avokati i njohur zxjerr 'zbuluar' problematikat e drejtësisë së re: Bëmë regres në mënyrën e zgjedhjes së kreut të SPAK

Avokati i njohur zxjerr 'zbuluar' problematikat e drejtësisë

Avokat Saimir Vishaj i ftuar në emisionin “Bardh a Zi” u shpreh se ajo që ka sjellë reforma në drejtësi është një vetëqeverisje e institucioneve.

Sot ajo që ka sjellë në kuadrin e një reforme në drejtësi është vetëqeverisja.  Sot SPAK nuk varet nga Prokurori i Përgjithshme, ashtu si Gjykata kundër Korrupsionit nuk varet më nga ish-KLD.

Kanë organet e tyre dhe arrijnë të kontrollojnë pretendimet që kanë palët” tha fillimisht avokati.

Vishaj theksoi se sot SPAK mund të marrë informacione nga vendet partnere duke shkuar vetë direkt dhe jo më në rrugë zyrtare që vonoheshin nga 6 muaj apo një vit.

SPAK ka raporte shumë të mira. Nuk pret më që informacionet të vijnë në rrugë zyrtare që vonoheshin, por shkojnë direkt dhe e marrin provën drejtpërsëdrejti. Kjo është risia që ne fituam sot” tha ai.

Në lidhjen me faktin se e kemi ne cilësinë dhe kapacitetin e prokurorëve dhe gjyqtarë për një drejtësi ashtu siç duam, Vishaj tha se po, por po ashtu sheh disa probleme të tjera.

Sipas tij problemi i parë është mënyra se si u zgjodh kreu i ri i SPAK, pasi sipas tij ai është vetëm një menaxher dhe e dyta është që njerëzit duhet të mësojnë  që SPAK merret vetëm me 5 vepra.

Brumin dhe kapacitetin e kemi. Prokurorët që janë në SPAK nuk e kanë filluar punën sot. Unë shikoj disa probleme. Problemi i parë mënyra se si u zgjodh drejtuesi aktual ku vrapoi edhe ambasada Amerikane dhe politika jonë për të zgjedhur një drejtues që është menaxher, kjo i trembi. Në me këtë bëmë një regres.

Atyre akoma nuk i besohet që janë të shkëputur nga drejtuesi i prokurorisë. Në çdo moment ata shkojnë për një mase sigurimi apo pretencë shkojnë te drejtuesi.

E dyta, njerëzit duhet të mësojnë që SPAK merret me 5 vepra që është ngushtuar rrethi atyre dhe kallëzimit të mos shkonin direkt në SPAK, por të shkonin fillimisht në prokuroritë e rretheve” u shpteh Vishaj.

 

Më të lexuarat