BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x
BREAKING NEWS

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të rënda” të politikës, Altin Dumani jep detajet për Berishën, Ramën e Veliajn, flet për policët në shërbim të krimit dhe kërcënimet ndaj prokurorëve specialë, në ndihmë të SPAK 32 skuadra të përbashkëta hetimore...

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të
x
BREAKING NEWS

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe “Sky” kanë rënë ministra dhe deputetë socialistë, Edi Rama gati t’i hedhë në “gojën” e SPAK për të shmangur rrëzimin nga pushteti, ja si ish-kreu i SHISH Visho Ajazi u përfshi në pazare me Saimir T...

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe
x
BREAKING NEWS

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas “bombës” së KPA, ja emri pretendent që ka mazhorancën e votave në Këshill

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita Malltezit për t’u katapultuar në krye të partisë fut “zjarrin” brenda Rithemelimit, krahu i djathtë i Sali Berishës del hapur kundër vajzës së ish-kryeministrit

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita
x

Aktualitet

Britania me dorë të hekurt ndërmerr planin ‘ekstrem’ ndaj emigrantëve ilegal, kush kalon kanalin Anglez, do të strehohet në...

Britania me dorë të hekurt ndërmerr planin ‘ekstrem’

Qeveria e Britanisë do të strehojë migrantët që kalojnë ilegalisht Kanalin Anglez në baza ushtarake dhe po shqyrton madje edhe qëndrimin e tyre në anije, tha të mërkurën Ministri i Emigracionit Robert Jenrick.

Kryeministri Rishi Sunak e ka bërë një prioritet për qeverinë e tij trajtimin e imigracionit dhe ka futur legjislacionin që do të parashikonte dëbimin e menjëhershëm të të gjithë atyre që mbërrijnë ilegalisht, kryesisht përmes Kanalit Anglez.

Jenrick zbuloi planin, i cili do t’i shihte azilkërkuesit të strehohen në dy kampe në juglindje dhe lindje të Anglisë, ndërsa qeveria përpiqet të shkurtojë koston prej rreth 7.7 milion € në ditë, të cilat ajo shpenzon mbi akomodimin e emigrantëve në hotele.

 

Megjithatë, këto plane tashmë kanë ngjallur reagime nga organizatat për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, madje edhe nga brenda qeverisë. Sekretari i Jashtëm James Cleverley kritikoi propozimin për të përdorur një bazë ushtarake në zonën e tij elektorale të Essex.

Genrick shtoi gjithashtu se ministrat po konsideronin përdorimin e “anijeve” për strehimin e emigrantëve, duke përmendur faktin se qeveria skoceze po përdor një anije të ankoruar në Glasgoë për të strehuar refugjatët nga Ukraina.

Këshilli i Refugjatëve tha se ishte “thellësisht i shqetësuar” për planet, duke shtuar se akomodimi i kazermave ishte “plotësisht i papërshtatshëm” për nevojat e azilkërkuesve.

Sunak i tha kabinetit të tij të martën se kostoja e përdorimit të hoteleve dhe presioni që ushtron mbi komunitetet lokale do të thotë se nuk është e paqëndrueshme.

Në të njëjtën kohë, kryeministri britanik theksoi se fëmijët nuk mund të përjashtohen nga plani për arrestimin e emigrantëve të parregullt që kalojnë Kanalin, për të shmangur krijimin e një faktori tërheqës për emigrantët.

Komisionerja e të drejtave të njeriut të Këshillit të Evropës, Dunia Mijatovic, më parë këtë javë u kërkoi deputetëve britanikë të kundërshtojnë projektligjin e qeverisë për imigracionin e parregullt, duke thënë se ai ishte “në kundërshtim” me “detyrimet ndërkombëtare” të vendit.

Projektligji, i cili mbështetet nga shumë deputetë konservatorë, por i kritikuar nga grupe të të drejtave si Komisioneri i Lartë i OKB-së për Refugjatët, do të parashikonte që emigrantët që hyjnë ilegalisht në Britani të kthehen në vendet e tyre të origjinës ose në një “vend të tretë të sigurt”, siç është Ruanda, bazuar në një marrëveshje që Londra ka nënshkruar tashmë me këtë vend afrikan.

Në të njëjtën kohë, emigrantëve të paligjshëm që do të kapen do t’u ndalohet hyrja në Britani përjetë.