BREAKING NEWS

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në biografi" për etiketimin e mediave si kazanë, a po reflekton kryeministri për arrogancën e ekzagjeruar?

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e Berishës që është ende në fuqi, taktikat e tyre të kërcënimit me dosje, skema që po përdor kryeministri me ndërkombëtarët për të qëndruar në pushtet dhe dy goditjet e rënda që do të marrë ish-pre...

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e
x
BREAKING NEWS

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për të rrëzuar nga pushteti Edi Ramën dhe oligarkinë ekonomike që e mbështet, ja dosja që nëse hetohet siç duhet nga SPAK e çon kryeministrin pas hekurave, Meta-Berisha kokë e këmbë të zhytur në vj...

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për
x
BREAKING NEWS

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë “gropën” nga qelia Metës për aferën “CEZ-DIA”, SPAK ka sekuestruar celularët e Kryemadhit e fëmijëve të saj me biseda të vitit 2013-2015, pyeten 100 persona, nga të afërm, bashkëpunëtorë dhe mjekë, futet në skaner edhe vi...

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë
x
BREAKING NEWS

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini për kategoritë që përfitojnë rritje page, detajet nga indeksimi i pensioneve dhe periudha kur do të shpërndahet bonusi, do të ketë paketë mbështetëse për shtresat në nevojë, ndihmë edhe për famil...

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x

Aktualitet

Buxheti/ Analisti zbulon skenarin e Ramës: Ja si po godet shtresën e mesme dhe profesionistët

Buxheti/ Analisti zbulon skenarin e Ramës: Ja si po godet shtresën e

Analisti Neritan Sejamini, duke shpjeguar paketën fiskale të projektbuxhetit të vitit 2024, deklaroi në emisionin “Të Paekspozuarit”, në MCN TV, se nga janari 2024 mbi 80 mijë profesionistë të lirë në vend do të tatohen nga 15 deri në 23 për qind. Kjo do të prekë shtresën e mesme dhe të gjithë personat fizikë në profesione të lira, si elektricistë, marangozë, msazhatorë, dentistë, mjekë, juristë etj.

“Unë jam arkitekt. Në të gjithë botën nëse je i tillë, punon si individ. Ti i jep një numër dhe të quan person fizik. Ti s’do të bësh kompani, të punësosh sekretare dhe do të punosh vetëm si arkitekt. Por ti je i regjistruar si biznes që dhe quhesh si person fizik. Këto janë të gjitha biznese të vogla. Deri më sot këto nuk kanë qenë të tatuara deri në 140 mijë euro në vit. Tani do të tatohen që nga centi i parë 15 për qind dhe mbi 140 mijë euro do të tatohen 23 për qind, duke nisur që nga janari 2024.

Kjo prek rreth 80 mijë persona fizikë në Shqipëri, profesione të lira, elektricistë, marangozë, masazhatorë, dentistë, mjekë, juristë etj.”- u shpreh Sejamini.