BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Aktualitet

“Dëmton aksesin e qytetarit”, ish-ministri i Drejtësisë për hartën e re gjyqësore: Drafti i paraqitur është drastik

“Dëmton aksesin e qytetarit”, ish-ministri i

Ish-ministri i Drejtësisë Eduart Halimi ka komentuar hartën e re gjyqësore duke thënë se është një draft drastik që nuk ngjan me asnjë model tjetër në Evropë.

“Drafti që është paraqitur është drastik i pangjasuar me modelet e tjera në Evropë. Një qytetar nga Saranda për të ardhur në Tiranë nuk i duhen vetëm tre orë. Sipas ekspertëve duhet pasur një orë e gjysmë për të shkuar në gjykatë. Ky element dëmtohet prandaj jemi shprehu kritikë dhe kemi interesin e publikut vetëm. Kjo e dëmton aksesin e qytetrit te gjykata dëmton dhe xhepin e qytetari dhe kostoja për të ardhur në gjykatë është më e lartë. Duke qenë në një gjykatë gjyqtarët mendojnë se rritet eficensa kjo do të ishte ekuivalente nëse trupa gjyqësore do të ishte e plotë.

Ne kemi 32 cështje në Apel po vetëm 30 gjyqtarë. Do te kemi një gjykatë Apeli që duhen 78 gjyqtarë po për këtë duhet 78 zyra. Duhet që të jesh një godinë për këtë reformë minimalisht dhe infrastrukturë gjë që nga data 1 shkurt pa i bërë asnjë studim KLGJ i kërkoi para qeverisë dhe qeveria tha skam të shkoni dhe vetë e shihni se në  një godinë e të viteve ‘80 janë 30 gjyqtarë dhe do i shikoni që dosje janë nëpër bodrume dhe do jetë e vështirë që cështjet të dalin për tu kthyer te eficensa se një qytetar nga Saranda për të shkuar në Apel i duhet rreth 6 muaj ndërsa një të Tiranës i duheshin deri dje 2 vjet se nuk kishte gjyqtarë. Problemeve në sistemi e drejtësisë që mezi krijuam gjykatës Kushtetues kemi ende probleme me gjykatë e Lartë dhe tani po zbret në Apel e cila është në Agoni prej të paktën tre vitesh duke krijuar dëm të jashtëzakonshëm.

Gjyqtarët janë të kënaqur se vijnë nga Shkodra në Tiranë po dihet parë si do jetojnë. Kjo hartë rikrijon probleme të tjera se nuk është diskutuar me zërat kritikë. Përmirësimi i buxhetit të shtetit duhet parë, tani kjo është se kostoja e transportiti të të paraburgosurve është marramendëse sipas skenarit moldav. Ne kemi sot një kosto për transportin dhe një i burgosur duhet nisur nga Sarandë herët dhe zgjat gjithë ditën. Do të ishte më e udhës që të ishin lënë tre gjykata Apeli dhe jo një", tha Halimi në Panorama TV.

Më të lexuarat