BREAKING NEWS

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në biografi" për etiketimin e mediave si kazanë, a po reflekton kryeministri për arrogancën e ekzagjeruar?

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e Berishës që është ende në fuqi, taktikat e tyre të kërcënimit me dosje, skema që po përdor kryeministri me ndërkombëtarët për të qëndruar në pushtet dhe dy goditjet e rënda që do të marrë ish-pre...

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e
x
BREAKING NEWS

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për të rrëzuar nga pushteti Edi Ramën dhe oligarkinë ekonomike që e mbështet, ja dosja që nëse hetohet siç duhet nga SPAK e çon kryeministrin pas hekurave, Meta-Berisha kokë e këmbë të zhytur në vj...

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për
x
BREAKING NEWS

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë “gropën” nga qelia Metës për aferën “CEZ-DIA”, SPAK ka sekuestruar celularët e Kryemadhit e fëmijëve të saj me biseda të vitit 2013-2015, pyeten 100 persona, nga të afërm, bashkëpunëtorë dhe mjekë, futet në skaner edhe vi...

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë
x
BREAKING NEWS

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini për kategoritë që përfitojnë rritje page, detajet nga indeksimi i pensioneve dhe periudha kur do të shpërndahet bonusi, do të ketë paketë mbështetëse për shtresat në nevojë, ndihmë edhe për famil...

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x

Aktualitet

Dita e Pavarësisë, historiania e njohur zbulon arsyen e fortë që solli mos bashkimin e trojeve shqiptare në një shtet të vetëm

Dita e Pavarësisë, historiania e njohur zbulon arsyen e fortë

Historiania Nevila Nika, në një studio televizive në 111-vjetorin e Pavarësisë së shtetit shqiptar, shprehet se ka pasur një mundësi që gjithë trojet shqiptare të bashkoheshin në një shtet të vetëm.

Nika zbuloi se Austro-Hungaria ka qenë gjithnjë një mbështetëse e kauzës shqiptare dhe ka pasur interesat e saj për formimin e shtetit shqiptar.

Ajo u shpreh se interesi i tyre ishte bashkimi i gjithë trojeve shqiptare në një shtet të vetëm, por fatkeqësia ishte se perandoria austro-hungareze ishte në rënie asokohe dhe më pas ajo u shkatërrua.

“Austro Hungaria ka qenë gjithnjë një mbështetëse e kauzës shqiptare dhe ka pasur po ashtu interesat e veta për një shtet shqiptar. Ka pasur një dashamirësi ndaj nesh dhe kjo rridhte edhe nga interesi i tyre si fuqi e madhe e kohës për dalje në detin Adriatik.

Interesi i tyre ishte bashkimi i gjithë trojeve shqiptare në një shtet të vetëm, por fatkeqësia ishte se perandoria austro-hungareze ishte në rënie dhe më pas ajo u shkatërrua si përfundim, duke bërë që superfuqi të tjera të vendosnin për kufijtë e Shqipërisë”, u shpreh ajo mes të tjerash.