BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Aktualitet

Djegia e pallatit në qendër të Tiranës, eksperti i sigurisë bën thirrjen urgjente autoriteteve: Për mbrojtjen nga zjarri duhet rregulluar...

Djegia e pallatit në qendër të Tiranës, eksperti i

Zjarri masiv që përfshiu pallatin fare pranë qendrës së Tiranës ka rikthyer vëmendjen në çështjen e sigurisë së banesave. Në këtë pallat ku një meter katror shitet mbi 2000 euro, lind pyetja sesa të sigurta janë këto ndërtesa dhe a e justifokojnë çmimin, që prej vitesh tashmë sa vjen dhe rritet.

Sipas ekspertit të sigurisë, Markel Baballëku, cilësia e dobët e materialeve të përdorura ishte një nga faktorët kyç që çoi në përhapjen e shpejtë të zjarrit.

Ai theksoi se materialet e përdorura nuk e izolonin zjarrin por e përhapnin atë duke lëshuar gazra të rezikshme për banorët.

Eksperti theksoi se ligji për mbrojtjen nga zjarret është i përgjithshëm dhe duhet detajuar më tej mbi parametra sasiorë.

“Kërkesa për mbrojtjen ndaj zjarrit është ndër më të koklaviturat për të përmbushara. Ne në linja të përgjithsme i kemi të shprehura por kur vjen te parametrat sasiorë ne kemi elementë të cilët nuk mund t’i masim. Ne na mungojnë kushtet teknike për të paraqitur numra që e kemi bërë në letër, si është bërë në ndërtim dhe si është kontrolluar në fund”, tha eksperti.