BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Aktualitet

E tmerrshme, po vjen fundi botës? NASA trondit me parashikimin: Një asteroid me madhësinë e “Big Ben” do të kalojë sot pranë...

E tmerrshme, po vjen fundi botës? NASA trondit me parashikimin: Një

Nofka e tij është “vrasës i qytetit” dhe madhësia e tij është sa ora ikonë e Londrës “Big Ben”. Asteroidi, i emëruar “2023 DZ2”, do të kalojë sot në një distancë prej 173 kilometrash nga Toka, dy herë më afër se Hëna.

Asteroidi, i cili u zbulua një muaj më parë, do të kalojë brenda orëve të ardhshme në një distancë prej 515 mijë kilometrash nga Hëna. Disa orë më vonë ai do të kalojë pranë Tokës me një shpejtësi prej rreth 28 mijë kilometra në orë.

Vlerësohet se madhësia e saj është sa ora që zbukuron kryeqytetin britanik “Big Ben”. Ai është gjithashtu tre herë më i madh se asteroidi Chelyabinsk që goditi Rusinë në vitin 2013.


Asteroidi 2023 DZ2 është në qendër të vëmendjes së agjencisë hapësinore amerikane për arsyen e mëposhtme: Edhe pse është e zakonshme që asteroidët të kalojnë pranë Tokës, NASA tha se është e pazakontë që një (asteroid) kaq i madh t’i afrohet planetit tonë.

“Diçka e tillë ndodh vetëm një herë në 10 vite”, sipas Zyrës së Koordinimit të Mbrojtjes Planetare të NASA-s.

Agjencia amerikane e hapësirës thekson se Rrjeti Ndërkombëtar i Paralajmërimit të Asteroideve do të ketë mundësinë të analizojë të dhënat nga afrimi i “2023 DZ2” për të përmirësuar programin e mbrojtjes planetare në mënyrë që të mund përballet me një kërcënim të mundshëm në të ardhmen.