BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Aktualitet

“Çfarë më tha Altin Dumani kur zbulova se do vritej prokurorja e SPAK”/ Gazetari Elton Qyno zbardh detajet: Më telefonoi dhe....

“Çfarë më tha Altin Dumani kur zbulova se do vritej

Gazetari i njohur i kronikës dhe gjyqësorit, Elton Qyno ka treguar mbrëmjen e sotme se kryeprokurori i SPAK, Altin Dumani e ka telefonuar muaj më parë kur publikoi artikullin se Laert Haxhiu dhe grupi kriminal që ai drejtonte po planifikonin vrasjen e prokurores Doloreza Musabelliu.

Qyno, i cili muaj më parë u përballë vetë me një situatë të paprecedentë kur SPAK urdhëroi izolimin e tij për disa orë, kontrollin e shtëpisë dhe zyrës, si dhe sekuestrimin e mjeteve të punës, ka thënë se Altin Dumani e ka pyetur nëse lajmi ishte i vërtetë.

“I thashë, po është e vërtetë”, ka treguar gazetari në emisionin Top Story, duke theksuar se menjëherë pas artikullit të detajuar që ai publikoi dhe dëshmisë së të penduarit të grupit të Laert Haxhiut, strukturat shtetërore u vunë në lëvizje dhe doli se gjithçka ishte e vërtetë.

Prokurorja e SPAK, Doloreza Musabelliu dhe familja e saj u morën menjëherë në mbrojtje sepse i kërkuar i Laert Haxhiu kishte kërkuar që të përgatitej plani për t’i bërë asaj atentat, me pretendimin se “po i prishte punë”.Laert Haxhiu, Doloreza Musabelli dhe Artan Tafani

Laert Haxhiu, Doloreza Musabelliu dhe Artan Tafani

Artan Tafani ka qenë “çelësi” i cili zbardhi vrasjet më të bujshme me pagesë në vend, për llogari të grupit të Laert Haxhiut.

Ai zbardhi disa nga vrasjet e kryera në Elbasan, Korçë, Lushnje, Tepelenë dhe Greqi. I penduari i Prokurorisë tregoi për vrasjen e Alban Semakut, Çajup Selimit, Albi Bashaliut, Fridmand Xhaferrajt, Lulzim Qorrit dhe Dikens Halilit. Ai tha se Haxhiu ka paguar për disa nga vrasjet Bledar Berberin, Mariglen Topuzin dhe Firdeus Berberin.

Artan Tafani gjithashtu bëri me dije se Doloreza Musabelli, një nga prokuroret e SPAK ishte vënë në shënjestër të Haxhiut, me qëllim eleminimin fizik të saj apo qoftë dhe njerëzve të afërm të familjes.  Edhe Merita Selimi ish-prokurore në Lushnjë dhe avokati i Lushnjës, Adriatik Doga, ishin në “rrethi ne kuq” të Haxhiut.

Rasti i fundit i planeve për të vrarë njerëzit e drejtësisë ëhstë bërë i ditur nga gazetari Elton Qyno, dhe sipas deklarimeve të tij, as vetë SPAK nuk e dinte se një nga prokuroret e veta ishte në shënjestër këtij grupi kriminal.