BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Aktualitet

Çfarë po ndodh tashmë? Vjen kthesa 180 gradë nga Britania për shqiptarët, ja vendimi që morën

Çfarë po ndodh tashmë? Vjen kthesa 180 gradë nga Britania

Në fund të gushtit, Priti Patel, ish-sekretarja e ministrisë së Brendshme, njoftoi plane të reja për azilkërkuesit shqiptarë të cilët kalojnë Kanalin Anglez për të kërkuar siguri në Britaninë e Madhe.

Ajo tha se kërkesat e tyre për azil do të rrefuzoheshin me pretendim se këto kërkesa për  ishin ‘të rreme’. Kjo deklaratë e nxitura e Patel nxiti frikë te azilkëruesit.

Nisur nga ky propozim i ish-sekretares, avokatët e studios ligjore Duncan Lewis, i dërguan një letër ligjore qeverisë duke kërkuar zbulimin e skemës së propozuar.

Menjëherë ka ardhur dhe përgjigja nga Qeveria, të cilët theksojne se çdo shqiptar që kërkon azil në Mbretërinë e Bashkuar nuk do të gjurmohet me shpejtësi ashtu si dhe Patel paralajmëroi më herët, mirëpo rasti i tyre do të merret në konsideratë si dhe do të shqyrtohet nga organet përkatëse.

Duke qenë se pothuajse të gjithë refugjatët shqiptarë që vijnë do të kërkojnë azil, kjo e bën politikën e propozuar të parëndësishme.

Ndërkohë, disa javë më parë mediat britanike raportuan se 50% e refugjatëve që mbërrijnë në Mbretërinë e Bashkuar janë shqiptarë.