BREAKING NEWS

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver Hoxhën para se të vetëvritej

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver
x
BREAKING NEWS

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard,  ja kush është trupa gjykuese që ka futur në “terror” orkestruesit e masakrës së “21 Janarit” dhe si akuza e dytë mund ta çojë në qeli kreun e “Foltores”

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard, 
x
BREAKING NEWS

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën, kryeministri letër sekretarit të DASH që nuk do fusë hundët në arrestimet e SPAK, ja prapaskenat pas presioneve ndaj drejtësisë

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën,
x
BREAKING NEWS

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717 mijë të moshuar, zbardhen detaje nga fondi, si pritet të ndryshojë rregulli për indeksimin dhe ndryshimi I madh që po përgatit mazhoranca

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB dhe KGB që mori me vete Bashkim Gazidede, pse Ilir Meta e Kryemadhi braktisën protestën e 20 shkurtit dhe arsyeja pse SPAK nuk po e çon pas hekurave Sali Berishën

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB
x
BREAKING NEWS

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta Manastirliun, zbardhet “pika e errët” për të cilën po hetohet ish-ministrja, gazetarja nxjerr prapaskenat, brenda një muaji dosja e sterilizimit shkon në gjykatë

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta
x
BREAKING NEWS

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele të larta, ja strategjia që agjentet e BKH do të ndjekin për të hetuar zyrtarët pas urdhrit të Ramës për të “bllokuar” dyert e zyrave dhe institucioneve

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele
x
BREAKING NEWS

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime drejtuesish qarqesh dhe lëvizjesh të forta në qeveri pas thirrjes së Manastirliut në SPAK, Gonxhe “ylli në ngjitje” në Partinë Socialiste

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime
x

Aktualitet

“Çfarë presim më ne, që të digjet gjithë...”/ Siguria elektrike, eksperti ‘ndez sirenat e alarmit’: Qytetarët rrezikojnë jetën në spitale, punime jocilësore, specialistët i ka marrë emigrimi

“Çfarë presim më ne, që të digjet

Inxhinieri elektrik Azmer Duleviç, për sigurinë elektrike në banesa dhe spitale thotë se jemi në një kaos të organizuar.

Në një intervistë televizive, ai deklaroi se spitalet ku qytetarët shkojnë për tu kuruar nga ana tjetër rrezikojnë jetën nga energjia dhe se në këto institucione ka punonjës, që ose janë fiktivë, ose marrin rrogën kot, duke mos bërë punën e tyre dhe rrezikuar jetën e qytetarëve.

“Kjo është gjendja e institucioneve dhe shëndetësisë në Shqipëri, ka rrezik për jetë njerëzish, se jo të gjithë e dinë rrezikun nga rryma elektrike.

Këto janë instalime të arnuara për shkak të mungesës së fondeve dhe investimeve dhe askush nuk e ka fokusin te siguria energjetike.

Këtu tek ne është bërë normalitet dhe nuk i bën më përshtypje askujt.

Urgjenca e re pak muaj ka që është inauguruar, ra zjarr, imagjinoni çfarë cilësie punimesh realizohen aty.

Kush është kompania që e ka supervizuar dhe certifikuar, pse nuk dalin sot të flasin.

Në rast se vjen si pasojë e gabimit të punës sonë kush mban përgjegjësi, se janë miliona euro të hedhura, nuk mund të ketë punë cilësore, me mall jocilësor.

Ato lekë do dalin diku dhe normalisht do të dalin nga cilësia dhe produktet e dobëta. Kemi raste dhe në pallate që instalimet elektrike janë të cilësisë së fundit.

Fatmirësisht zjarri te Urgjenca u neutralizua, dhe sot nuk është koha për të falënderuar zjarrfikësit, por është koha për të vënë para përgjegjësisë ata që kanë certifikuar punimet.

Nuk mundet që unë të bëj një punë dhe të vijë një shoku im të certifikojë punën time. Këtu hyn në lojë interesi.

Duhen vendosur rregulla dhe kontroll mbi të gjithë. Çfarë presim më ne, që të digjet gjithë spitali,” tregoi Azmer Duleviç.

Duke folur për situatën te Spitali Ushtarak, apo ai i Traumës, Duleviç denoncoi se te kuadri elektrik, dera e kuadrit është pa çelës, nuk mbyllet.

Sipas tij, mund ta hapë çdo njeri, qoftë dhe një fëmijë dhe mund të prekë pjesët metalike dhe në atë rast mund të bjerë në kontakt me rrymën.

“Te dera e panelit një qytetar ka lënë dhe shishen me ujë. Drejtuesit e institucioneve duhet të marrin masa, këto më tepër janë neglizhencë.

Është kosto minimale, por unë ngre shqetësimin se mund të jetë gjithë spitali në këtë gjendje.

Bëhen me produkte jocilësore dhe shpesh ata që i bëjnë nuk kanë eksperiencën e duhur.

Specialistët i ka marrë emigrimi dhe këtu kanë mbetur ndihmësit.

Pallatet e vjetra mund të kenë mungesën e sigurisë se nuk kanë automatët diferencial, por linjat elektrike i kanë më të sigurta se pallatet e reja, se është tel shumë i mirë.

Një pallat që mund të jetë bërë para një viti nuk plotëson asnjë kusht për sigurinë. Telat blihen për bakër, por nuk janë bakër dhe nxehen.

Kemi dhe ata që i bëjnë këto punime, se ti nuk e di nëse një elektricist është i certifikuar ose jo.

Kompanitë që marrin tenderat marrin një inxhinier fiktivë dhe të tjerët janë thjesht punëtorë.

Nëse bëhet një kontroll i instalimeve elektrike, më shumë se gjysma duhen bërë nga fillimi se nuk plotësojnë asnjë kusht sigurie.

Duhet rregulluar me ligj kontrolli i sigurisë elektrike, që të paktën një herë në vit të bëhet kontroll në pallate, për gjendjen e instalimeve elektrike.

Se një herë ndodh e keqja, ti je në dush, apo duke gatuar në sobë dhe nuk e di se kur mund të të zërë korrenti,” tha Inxhinieri elektrik Azmer Duleviç.