BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e vjetër e Ilir Metës, manovrat e tij me përjashtimin e Monika Kryemadhit dhe prapaskenat e forta që po ndodhin brenda ish-LSI, nga largimi i bashkëpunëtores së tyre të kasafortave, te shkërmoqja ...

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e
x
BREAKING NEWS

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e “çmendur” e Agron Zhukrit, si u bë milioner nga gruaja e tij që nuk i justifikon dot të gjitha të ardhurat e saj me pagat dhe aktivitetin privat, zbardhen “flamujt e kuq” në KPK...

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë po përgatitet me skemën e re të pensioneve, nga indeksimi, kompensimet, ndryshimet në fshat dhe qytet dhe deri tek kontributet për të vetëpunësuarit në bujqësi

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë
x
BREAKING NEWS

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do t’i qepem Dumanit brez pas brezi, nëse është trim le të...

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do
x
BREAKING NEWS

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit, dosja e tyre e “e zezë” e pastrimit të parave drejt fundit të hetimeve, Altin Dumani dhe Sotir Kllapi po bëjnë gati fletë-arrestet, zbardhen provat dhe dëshmitarët që kanë plasur “bom...

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit,
x

Aktualitet

Interesi për 'hamall', operatorët turistik me kërkesën e 'çuditshme' për qeverinë: Mbyllini shkollat më herët që të kemi punëtorë

Interesi për 'hamall', operatorët turistik me

“Duke qenë se është shtuar numri i turistëve, këtë vit të gjithë strukturat turistike kanë marrë masat për të shtuar kapacitetet, për të rritur standartet e shërbimit, për të marrë punëtorë më të kualifikuar qoftë vendas apo të huaj dhe për të eleminuar ato gojëdhëna që flitet se a do ta përballojë Shqipëria fluksin e madh turistik që pritet të vijë këtë vit. Unë them se Shqipëria është gati për të përballuar çdo lloj fluksi turistik”, Eduart Xhepa, Kryetar i ATA Durrës.

Durrësi po bëhet gati për një tjetër sezon veror, ku operatorët turistikë po kërkojnë mbylljen më herët të vitit akademik, për të pasur mundësinë të punësojnë part-time të rinjtë.

“Kjo është një kërkesë e kahershme e jona, qoftë për studentët, apo për nxënësit e shkollave profesionale, të cilët janë një krah pune i fortë në sezonin turistik. Që universitetet të përfundojnë të gjithë provimet, të gjithë kursin vjetor në qershor. Kjo për ne është një gjë shumë e mirë, sepse është koha e mjaftueshme për të punuar part-time”, Eduart Xhepa – Kryetar i ATA Durrës.

Oguri i mirë është se rezervimet kanë nisur që një vit më parë, por për tur-operatorët ky nuk është një lajm krejtësisht i kënaqshëm.

“Prenotimet kanë nis që në 2023 për 2024 dhe ky është problem edhe i yni, por edhe i agjencive turistike, që janë ndërmjetësit tanë me turistët e huaj. Kështu që kemi pak vështirësi me kursin e Euros, që mezi po e rikuperojmë, por themi që do jemi pak a shumë në ato çmime dhe mendojmë se oferta jonë turistike krahasuar me rajonin do të jetë gjithmonë më e mirë”, Eduart Xhepa – Kryetar i ATA Durrës

Sezonin e shkuar Durrësi u vizitua nga një numër rekord turistësh të huaj, duke tejkaluar shifrat e vitit 2019, që mbahet si më i arti për qytetin, që turizmin e ka motor të ekonomisë.

Më të lexuarat