BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Aktualitet

Kapiteni i njohur humbi jetën pas sulmit nga jugosllavët në peshkarexhën shqiptare, Artur Meçollari zbardh urdhërin e prerë që mori Mehmet Shehu nga Enver Hoxha

Kapiteni i njohur humbi jetën pas sulmit nga jugosllavët në

Nga sulmi i jugosllavëve ndaj peshkarexhës shqiptare më 15 dhjetor 1975 humbi jetën kapiteni shqiptar Fran Ivanaj. Nga hetimet rezultoi se anija nuk kishte shkelur vijën detare.

Kapiteni Artur Meçollari deklaroi se u dha urdhër që anija jugosllave të mos sulmohej, që të mos kishte përshkallëzim të konfliktit.

Meçollari u shpreh se pati negociata dhe jugosllavët e pranuan se peshkarexha kishte qenë në ujërat territoriale shqiptare.


“Kjo do të ndërlikonte më shumë situatën. Futja në luftim ose në goditje e dy anijve ushtarake, përbën precedent më të rëndë se sa goditja e një peshkatoreje dhe kjo mund të çonte në një përshkallëzimin e situatës. Qveria shqiptare dhe jugosllave nuk kishte interes për hyrjen në një konflikt ushtarak. Peshkatorja nuk është anije ushtarake, e cila mund të reagojë. Përdorimi i një anije ushtarake, do të përshkallëzonte situatën midis dy vendeve. Sipas dëshmitarëve, thuhet që Mehmet Shehu e ka marrë urdhrin nga Enver Hoxha që të mos goditet. Kjo do të ishte një gabim në atë moment sepse do të përshkallëzonte më shumë situatën. Zgjidhja erdhi më mbrapa. Ka pasur bisedime, u ngrit komision dy palësh për verifikimin e situatës dhe në fund, u provua dhe pala jugosllave e pranoi që kishte qenë në ujërat shqiptare.

Në terren, deri në vendin e ngjarjes, ka qenë edhe një përfaqësues i amabsadës jugosllave. Vendndodhja është përcaktuar nëpërmjet reatës që ngeli në fund të detit. Pra, peshkatorja, përpara se të largohej, preu tratën, dhe vendndodhja e tratës përcaktoi edhe vendndodhjen se ku kishte ndodhur ngjarja. Trata tregoi se ngjarja kishte ndodhur në ujërat shqiptare. Ata e pranuan që e kishin gabim”, theksoi ai.