BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Aktualitet

“Kokaina shqiptare 'lundron' mes Amerikës Latine dhe Dubait”, gazetari zbardh detaje të fortë: Ja vendet ku grupet kriminale janë fuqizuar më së shumti

“Kokaina shqiptare 'lundron' mes Amerikës Latine dhe

Gazetari Eni Ferhati thotë se grupet kriminale shqiptare, të cilat merren me trafikimin e kokainës, janë fuqizuar më së shumti në Amerikën Latine, kryesisht në Ekuador, por edhe në Dubai.

Ferhati u shpreh se Dubai është një nga vendet që konsiderohet ‘parajsë’ për shqiptarët e kërkuar nga drejtësia, pasi është një shtet me të cilin Shqipëria nuk ka marrëveshje ekstradimi.

Ferhati nënvizoi se shtetasit shqiptarë të përfshirë në trafikimin e kokainës, po bëhen gjithnjë e më shumë rezident në Ekuador, teksa ministri i Brendshëm i këtij shteti, ka kërkuar edhe vendosjen e vizave.

“Arben Kraja, drejtuesi i Prokurorisë së Posaçme, para pak ditësh në një konferencë me anti-mafian italiane, foli pikërisht për këto zhvillime, ku shqiptarët kanë arritur të bëhen grosistë të kokainës, kanë krijuar kontaktet e tyre me grupet kriminale në Amerikën Latine, apo dhe kartele të cilat merren me trafikimin e kokainës. Ndërkohë, që degëzimet dhe lidhjet e tyre për porositë dhe ndjekjen e të gjithë këtij procesi mund të vijnë edhe nga vende të cilat cilësohen parajsë për personat e kërkuar nga drejtësia, siç është edhe Dubai.

Të ofron mbrojtje jo vetëm ligjore, por edhe fizike, pasi ne nuk kemi marrëveshje ekstradimi, por edhe je shumë i sigurt nga ana fizike, për shkak se atje, krimet e rënda janë tepër të dënueshme. Ndaj dhe grupet rivale, edhe nëse hasen në Dubai e kanë të pamundur të veprojnë. Pothuajse çdo raport i agjencive ligjzbatuese, flet për rritjen e grupeve kriminale shqiptare, pikërisht në tregun e trafikimit të kokainës, duke nisur nga lidhjet me familjet mafioze në Itali, si Ndraghetta, por edhe me prezencën si rezident në Amerikën Latine, ndër to edhe Ekuadori, ku së fundmi ministri i Brendshëm në Ekuador ka kërkuar vendosjen e vizave për shqiptarët”, theksoi ai.