BREAKING NEWS

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar me grupet kriminale për të asgjësuar armiqtë e tij, Idajet Beqiri nxjerr detajet e forta dhe zbulon ngjarjen e rëndë ku është implikuar edhe Monika Kryemadhi

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar
x
BREAKING NEWS

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali Berishës dhe Izet Haxhisë, nga vrasja e Azem Hajdarit, urdhri për të eliminuar një ministër, deri te strehimi në Turqi

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali
x
BREAKING NEWS

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke, detajet nga dosja që fsheh politikanët që i shërbyen Sigurimit dhe dështimi i planit të jugosllavëve për të eliminuar Ramiz Alinë, ja rrëfimi i fundit “bombastik” i Bujar Hoxhës përpara se t...

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke,
x
BREAKING NEWS

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra aleancë me Dumanin për të goditur pushtetarët e lartë, gjurmim të parave të pista, llogarive bankare dhe sekuestrim pasurie, ja si britanikët do plotësojnë me materiale shtesë dosjet përvëluese...

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra
x
BREAKING NEWS

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja çfarë përmban projekti i Edi Ramës në bashkëpunim me Sali Berishën kundër SPAK dhe institucioneve të pavarura

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja
x
BREAKING NEWS

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me përkrahësit e Sali Berishës, Shehu, Noka dhe Sula kundër komisionit të Edi Ramës

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn në fuqi rritja e re e pagave, orari i punës do të jetë 09.00 me 15:30, do të ketë edhe shpërblime, ja kategoritë që përfitojnë

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn
x
BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x

Aktualitet

"Kopjacët do të ndëshkohen", ekspertët e arsimit të 'pamëshirshëm' me maturantët: T'i godasim aty ku janë vështirësitë, të marrin atë çfarë meritojnë

"Kopjacët do të ndëshkohen", ekspertët e arsimit

Ekspertët e Arsimit kërkojnë që të ndryshohet mënyra e hartimit të tezës së provimeve të maturës shtetërore, si dhe shtohen masat ndëshkimore për maturantët që kopjojnë.

Për të pasur një proces të provimeve të maturës, të qetë dhe me rezultate te larta, ekspertët e arsimit, kërkojnë të bëhen disa ndryshime, duke nisur që nga hartimi I tezës.

“Të përgatisimin sa më mirë hartimin, korrigjimin dhe administrimin e tezës, pastaj rezultatet gjithmonë lënë vend për diskutm”-tha eksperti i arsimit Ndriçim Mehmeti.

Maturantët po kryejnë orët e fundit të mësimit, si dhe testet parapërgatitore për të pasur rezultate më të larta se ato një vit më parë.

“Ne duhet të dimë se cilat janë vështirësitë dhe aty të godasim, ti mësojmë si bëhet një ese, çfarë të kemi parasysh të kemi një shkrim të mirë dhe mendim që të përputhet me atë që kërkon matura”,-tha eksperti.

Çdo vit nuk kanë munduar polemikat sa i takon kopjes gjatë procesit të provimit. Një ndryshim i nevojshëm është ai i ndëshkimit të kujtdo që kapet, duke kopjuar ose ndihmuar një nxënës.

“Duhet të ketë ndëshkime që të mos përsëritën më, si për përgjegjësit e administrimit dhe për maturantët, që tentojnë të kopjojnë. Le të shkojnë dhe të marrin atë që meriton sepse dhe po mori një rezultat duke kopjuar ai do të hasë vështirësi në të ardhmen pastaj”,-u shpreh Mehmeti.

Provimi i Gjuhës së Huaj do të jetë më 3 qershor, Gjuha Shqipe dhe Letërsia do të jetë më 10 qershor, Matematika më 18 qershor, provimi me zgjedhje më 24 qershor.

Ndërsa provimi Teori Profesionale e Integruar për Maturën Shtetërore Profesionale do të jetë më 24 qershor.