BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Aktualitet

Krijohet njësia mjekësisë fetale në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë”

Krijohet njësia mjekësisë fetale në maternitetin

Numri i lindjeve në rang kombëtar ka rënë gati me 17 %, por e kundërta ka ndodhur në Tiranë për shkak të mbipopullimit të saj.

Këtë e konfirmon drejtoresha e Maternitetit “Mbretëresha Geraldinë”, Eliona Demaliaj e cila shpjegonte se në uljen e lindshmërisë një ndër faktorët është dhe rritja e infertilitetit.

“Në maternitetin tonë numri i lindjeve nuk ka rënë. Vihet re në nivel kombëtar që mund të ketë rënie të numrit të lindjeve dhe është e vërtetë, që ka problematika të lidhura me infertilitetin, pra zonjat të cilat janë në një moshë me të re se më përpara që vijnë me shqetësimin se nuk po arrijnë lehtësisht një shtatzëni. Problematikat janë të ndryshme, të palidhura me sistemin shëndetësor. Është obeziteti, jeta sedentare, është mosha e lartë e shtatzënisë së parë”, shprehet Eliona Demaliaj.

Por pas sa kohësh duhet të shqetësohet një çift që nuk arrin të ketë një shtatzëni ?

“E para është që shqetësimi të mos kthehet në panik. E dyta, pas një viti tentativë për të pasur një gravidancë dhe mosarritjes së saj duhet të paraqiten tek mjeku specialist për të bërë konsultat dhe ekzaminimet. Thirrja ime është që të gjithë ato çifte të cilët kanë probleme me infertilitetin, ta lënë jashtë stigmën apo turpin  dhe të shkojnë tek mjeku që të trajtohen”, shprehet drejtoresha e Maternitetit “Mbretëresha Geraldinë”.

Në këtë maternitet është krijuar njësia e mjekësisë fetale, çka do të thotë ekografi të një cilësie të lartë gjatë shtatzënisë

“Është një lajm shumë i bukur. i cili vjen për krijimin e cilësisë së mjekësisë fetale në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë”, e cila do të bëjë më shumë trajnime dhe më shumë aftësi për mjekët, më shumë aparatura të nivelit bashkëkohor dhe të nivelit më të lartë të teknologjisë, jo vetëm pë rspitalin tonë por edhe për mjekë të tjerë obstetër-gjinekologë në Shqipëri, në mënyrë që të kapen komplikacionet apo të vendoset diagnoza prenatale përpara lindjes, për të gjitha patologjitë që një shtatzëni mund të ketë”, u shpreh drejtoresha Eliona Demaliaj.

 

Më të lexuarat