BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Aktualitet

Kush janë vajzat shqiptare që punojnë si eskorta në Dubai? Avokati i njohur zbulon detajet dhe tregon si funksionon ligji

Kush janë vajzat shqiptare që punojnë si eskorta në Dubai?

Avokati Eugen Beçi i ftuar në një emision televiziv ka folur për fenomenin prostitucion në Dubani.

Gazetarja: Gjatë ditëve të fundit është bërë edhe investigimi i gazetës zvicerane e publikuar e në gjuhën shqipe ku thekson se Dubai strehon biznesmenë VIP dhe 500 mijë eskorta, ndërkohë që 500 përllogariten edhe vajza shqiptare që punojnë si punonjëse seksi. Po diskutojmë për Dubain, një vend mysliman dhe nga ana tjetër për një numër të konsiderueshëm të punonjësve të seksit. A ka shkelje, pse nuk e parandalojnë?

Eugen BeçiËshtë një punë dhe strategji e brendshme e atij shteti për të realizuar procesin e thithjes së investitorëve, parave të pista dhe duke thithur paratë e pista dhe investitorët sigurisht që do merret dhe ky aktivitet i eskortave të cilat bashkëshoqërojnë krimin e organizuar dhe paranë e pistë. Fakti që ka edhe shtetase shqiptare që punojnë si eskortë duhet të mendojmë që lufta kundër trafikut të qenieve njerëzore, lufta kundër prostitucionit përsa i përket mënyrës dhe strategjisë duhet të intensifikohet sa më parë edhe në republikën e Shqipërisë.

Gazetarja: Çfarë parashikimesh ligjore ka Dubai për prostitucionin?

Eugen Beçi: Dubai si shtet i cili ka në bazë fenë islamike, nuk besoj se do ta ketë të legalizuar prostitucionin si aktivitet. Dënimet janë shumë të ashpra, nuk jam i saktë të të them dënimet e burgut, dënimet janë shumë të ashpra dhe janë aktivitete rreptësishtë të ndaluara sipas ligjeve atje. Duke shfrytëzuar faktin se duan më shumë investime, realizojnë një proces indiferentizmi të organeve ligjzbatuese duke lejuar këtë aktivitet.