BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Aktualitet

Lajm i keq! Qeveria zbraz xhepat e shqiptarëve, dyfishohet tarifat e biletave për urbanët ndërqytetas

Lajm i keq! Qeveria zbraz xhepat e shqiptarëve, dyfishohet tarifat e

Biletat e urbanëve të transportit ndërqytetës janë rritur deri në 50%, pavarësisht se zyrtarisht kanë qenë ato të vitit 2007. Pas 17 vitesh, Qeveria ka pranuar realitetin duke ndryshuar edhe zyrtarisht çmimet që kishin kohë që aplikoheshin nga operatorët në këtë fushë.

Në vendimin e botuar në Fletoren Zyrtare çmimet e reja për biletat e autobusit në linjat ndërqytetëse nisin nga 50 lekë për distancën 10 km deri në 1,450 lekë për distancën 330 km.

Krahasuar me tarifat e vitit 2007, çmimet e biletave të autobusit nga distanca prej 10 km deri në 300 km janë rritur nga 43 deri 50%.

Kreu i Shoqatës së Transportit Dashnor Memaj sqaron se është kërkuar prej kohësh indeksimi i çmimit të biletave dhe se ky vendim sjell formalizim të tregut dhe nuk ndikon në rritje të tarifave për udhëtarët e linjave me autobus, madje në disa raste sipas tij do ketë tarifa më të ulëta.

Memaj shprehet se vendosja e pajisjeve elektronike në autobusë nxjerr ne pah operatorët abuzues dhe qytetarët do të paguajnë në bazë të kilometrave që bëjnë.

Gjithashtu, përmes aplikacionit që do vihet në shërbim të udhëtarëve, ata mund të presin dhe të paguajnë shërbimin online.

Tarifat e transportit ndërqytetës do të jenë sipas përcaktimeve të vendimit të ri dhe për zbatimin e tij ngarkohen Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor, Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, si dhe subjektet e licencuara për operim në linjat e rregullta të transportit ndërqytetës.

Më të lexuarat