BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Aktualitet

“Masa me efektin domino”, Holanda 'tmerrohet' nga klanet shqiptare të drogës, prokurori i njohur zbardh prapaskenat e forta: Autorët shpesh kanë dokumenta...

“Masa me efektin domino”, Holanda 'tmerrohet' nga klanet

Luftërat e bandave dhe vrasjet po tronditin Holandën dhe klanet kriminale po depërtojnë në sistemet sociale me marrëveshje kokaine dhe marijuanë në një shkallë të gjerë. Ekziston një rrjet i madh pas kësaj, thotë prokurori publik holandez Peter Huttenhuis. Autoritetet e sigurisë tani duan të marrin masa kundër kësaj me një lloj efekti domino.

Sipas prokurorit publik, pas prodhuesve të drogës qëndron një kartel i madh droge, i cili drejtohet kryesisht nga shqiptarët: “Aktorët shpesh kanë dokumente të rreme identifikimi italiane ose greke”. Ata mundën të merrnin lehtësisht leje qëndrimi nga autoritetet e emigracionit. Vetëm përmes hetimit të Basalt u zbulua mashtrimi dhe policia mundi të ndërmerrte hapa të mëtejshëm kundër kartelit. Taktikat e policisë: Ashtu si një lojë domino, një hetim i suksesshëm çon në qasje të reja për hetuesit.

Ndërkohë, bandat po kryejnë edhe në publik grindjet e tyre klanore. Një rritje e shpejtë e sulmeve shpërthyese në komunitetin e drogës po shkakton shqetësim të madh për policinë holandeze. Vetëm në gjashtë muajt e parë ka pasur mbi 300 sulme në shtëpi. Kriminelët përdorin bomba zjarri dhe eksplozivë si ato që përdoren për të hedhur në erë ATM-të e hapura. Rrethet e sigurisë thonë se është një mrekulli që nuk ka pasur ende të vdekur.

Ka pasur shpërthime të përsëritura kohët e fundit, veçanërisht në Roterdam. Klanet kriminale, kryesisht me lidhje me bandat në Marok apo Shqipëri, janë shumë aktive atje. Porti i Roterdamit është më i madhi në Evropë dhe këtu kryhen edhe transaksione droge. Holanda konsiderohet një qendër për trafikun e marijuanës, krak dhe kokainës.

Sipas Observatorit të Drogës së BE-së (EMCDDA), vendi është një nga pikat më të rëndësishme të importit të kokainës në Evropë, së bashku me Spanjën dhe Belgjikën. Vetëm në gusht, hetuesit në Roterdam zbuluan tetë tonë kokainë midis bananeve nga Ekuadori në një kontejner, gjetja më e madhe e vetme në historinë e Holandës.

Marzhi për kokainën është veçanërisht i lartë. Sipas ekspertëve, një kilogram kushton rreth 2,000 euro në Amerikën Latine, vlera e rishitjes në Evropë është 30,000 euro e më shumë. Bëhet fjalë për shumë para dhe pushtet për kartelet, kaq mjafton që kriminelët të mos i shmangen dhunës brutale. Në korrik 2021, atentati ndaj gazetarit holandez të krimit Peter de Vries shkaktoi tronditje. Ai u qëllua për vdekje në qendër të Amsterdamit. Vrasja thuhet të jetë në lidhje me një gjyq kundër bosit të dyshuar të drogës Ridouan Taghi dhe de Vries ishte një këshilltar i dëshmitarit kryesor.