BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Aktualitet

Zhvillimi i inteligjencës artificiale, pedagogu i njohur zbulon detajet e bujshme: Ja cili profesion do të luajë rol kyç

Zhvillimi i inteligjencës artificiale, pedagogu i njohur zbulon detajet e

Pedagogu Donald Elmazi, ka folur për evolucionin e të ardhmes sa i përket profesioneve që pritet të krijohen në vitet në vijim me zhvillimin e teknologjisë dhe inteligjencës artificiale.

I ftuar në një emision televiziv ai u shpreh se në profesionet e së ardhmes do të ketë edhe ndërthurje me inteligjencën artificiale, ku kjo e fundit do të ndihmojë në kryerjen e disa veprimeve.


Sipas tij një profesion kyç për të ardhmen do jenë edhe mësuesit apo pedagogët e shkencave, inxhinierisë, matematikës, etj pasi do të kenë rol kyç për formimin e profesioneve të së ardhmes.

“Në profesionet e së ardhmes do të ketë edhe ndërthurje me inteligjencën artificiale duke përdorur për shembull sensorët që vendosen në trup që do të përkthejnë atë që i nevojitet trupit. Ka hulumtime për këto. Ka nevojë për shumë ekspertë që do jenë e ardhmja lidhur me ‘Smart City”, etj. Një profesion kyç për të ardhmen do jenë edhe mësuesit apo pedagogët e matematikës, inxhinierisë, shkencave, etj. Këta mësues do kenë një rol kyç për formimin e profesioneve të së ardhmes”, shpjegoi ai.