BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x
BREAKING NEWS

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë “flakën” Bashkisë së Tiranës, bandës i prin Argita Malltezi, djali i Fahri Balliut, Tedi Blushi dhe “socialisti” Belind Këlliçi, ja çfarë ndodhi në protestën kundër Erion Veliajt

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë
x
BREAKING NEWS

Telashet për Sali Berishën sapo kanë nisur, ja si të gjitha gjykatat i mbyllën dyert dhe e lanë në izolim, gati hapja e dosjeve të tjera nga SPAK për vrasje, grabitje të pronave dhe vjedhje

Telashet për Sali Berishën sapo kanë nisur, ja si të gjitha
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shpërfill vendimin e Gjykatës Kushtuese për Olta Xhaçkën, PS rrëzon kërkesën e opozitës, deputetja socialiste mbron bashkëshortin si investitor strategjik, debate dhe akuza mes palëve

Edi Rama shpërfill vendimin e Gjykatës Kushtuese për Olta
x
BREAKING NEWS

Vazhdon skenari i Ramës për rehabilitimin e “non-gratës”, Bardhi kërkon futjen e Sali Berishës në grupin e PD, SHBA e nxorën nga dera, kryeministri e fut nga dritarja

Vazhdon skenari i Ramës për rehabilitimin e
x

Aktualitet

"Nëse do kishte kontakt me rrymën…", eksperti i energjisë zbardh shkaqet nga shpërthimi në magazinën e deputetit socialist: Arsyeja kryesore, shkelja e rregullave të sigurimit teknik

"Nëse do kishte kontakt me rrymën…", eksperti i

Pak ditë pas shpërthimit në Lushnjë që la pas dy të vdekur, eksperti Azmer Duleviç tregoi shkeljet që janë kryer.

I ftuar në një studio televizive, Duleviç thotë se personi kryesor që ka përgjegjësinë është drejtuesi teknik.

“Nuk ka pasur një kontakt me tensionin e mesë sepse po të kishte pasur do të ishin çarë të katër gomat e vinçit.

Arsyeja kryesore është shkelja e rregullave të sigurimit teknik. Në momentin që saldohet me gaz, me oksigjen dhe asetilen, nuk lejohet që dy bombola të jenë afër më pak se 3 metra. Ato kanë qenë ngjitur dhe lidhur me vinç në mënyrë të sajuar dhe mund të ketë qenë arsyeja që ka shkaktuar shpërthimin.

Në këto raste merret një leje e posaçme. Kur punohet poshtë linjave të tensionit të mesëm dhe të lartë, autoritetet duhet të japin leje pasi mund të ketë kontakt. E dyta, personat që e kryejnë këtë punë duhet të jenë të certifikuar dhe në këtë moment kur kryhen punimet nuk lejohen persona të tjerë të qëndrojnë afër. Nuk janë zbatuar këto rregulla dhe për mendimin tim, personi kryesor që ka përgjegjësinë është drejtuesi teknik”, theksoi ai.