BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Aktualitet

Një maniak hodhi lëndë djegëse në drejtim të tyre, i riu shqiptar digjet në 30% të trupit duke shpëtuar të fejuarën (Foto)

Një maniak hodhi lëndë djegëse në drejtim të tyre,

Një 23-vjeçar shqiptar është kthyer në hero në SHBA pasi arriti të shpëtonte të fejuarën e tij nga një agresor që i hodhi benzinë për ta diegur. Mësohet se Petrit Alijaj u dogj rëndë pasi bluza i mori flakë teksa po shpëtonte të fejuarën e cila u mbulua nga benzinë nga agresori.

Maniaku i hodhi vajza lëngun diegës në metro të shtunën ndërsa 23-vjeçari u hodh para të fejuarës së tij për ta mbrojtur atë. Alijaj ishte plotësisht i mbuluar me fasha në pjesën e sipërme të trupit të tij ndërsa ishte shtrirë në shtratin e tij në spitalin Presbyterian-Weill Cornell të Nju Jorkut, ende i tronditur nga sulmi i rastësishëm më herët gjatë ditës. 

Mjekët i thanë se kishte djegie në 30% të trupit dhe ai pret të qëndrojë në spital për të paktën një javë për t'u shëruar.

"Ia vlente," tha ai pasi mbrojti të fejuarën e tij.

Ai tha se kishte shumë dhimbje pas trajtmit ndërsa shtoi se përpara se të mjekohej kishte shumë dhimbje. Sulmuesi, i identifikuar më vonë si 49-vjeçari Nile Taylor, u fut me një filxhan në dorë të mbushur me pak lëng. 

"Ai kishte një filxhan," tha Alijaj, ndërsa tregoi një filxhan në tavolinën e tij pranë shtratit, "si kjo, ndoshta më e vogël, diçka brenda, si vaj, bëri zjarr dhe i hodhi të gjitha."

Ai bëri një lëvizje duke hedhur lëng nga një filxhan për të demonstruar. Alijaj tha se ishte në gjendje të kthente trupin për të mbrojtur të fejuarën dhe kushërirën e tij, të cilët ishin ulur pranë tij.

Këmisha e tij mori flakë dhe ai menjëherë filloi të godiste veten me duar për të shuar flakët ndërsa ikte nga treni, tha ai.

“E preka veten për të shuar zjarrin,” tha ai. “Kështu që ndërsa vrapoja unë po digjesha”, shtoi viktima.

Taylor gjithashtu iku nga treni dhe Alijaj ishte i shqetësuar se do të kthehej me më shumë lëng të ndezshëm. Në një moment, Alijaj arriti të shqyejë bluzën e tij që digjej.  Ai fillimisht nuk mendoi se djegiet ishin aq të këqija, por tha se e kuptoi se ishte i mbuluar me fshikëza kur mbërriti në spital me djegie në qafë, veshë, gjoks, krahë dhe dorën e majtë.

Pas episodit, ai u pa duke bërë dush me djegiet e tij në ujin e ftohtë të një zorrë zjarri kamioni FDNY. Ai tha për The Post se mjekët nuk ishin ende të sigurt se sa të rënda ishin djegiet e tij, duke thënë se ata duhej të përcaktonin "sa thellë zjarri hyri në lëkurë". 

“Mjekët thanë se 30% e trupit tim ishte djegur,” tha ai.

“Por nuk mendoj se është 30%,” shtoi ai me optimizëm duke buzëqeshur. "Ndoshta më shumë se 10%."

Pjesa e brendshme e veshit të Alijaj ishte e mbuluar me flluska gjigante me pamje të dhimbshme në spital.

"Unë ende mund të dëgjoj," i tha ai Post me krenari. 

Falë Zotit, tha ai, fytyra e tij është e padëmtuar - ai arriti ta mbulonte.

Alijaj tha se ka rreth një vit që jeton në Nju Jork. Taylor u arrestua menjëherë pas sulmit pasi policia gjurmoi një celular që ai kishte hequr nga platforma ndërsa po ikte, thanë policia dhe burimet. Ai u kap afërsisht pesë blloqe më tutje në Canal Street dhe Renëick Street, afër hyrjes së tunelit Holland. Sulmi i së shtunës është hera e dytë në katër muaj që dikush ka hedhur lëng flakërues në një strafanger pas një incidenti të ngjashëm në shkurt. Policia po heton nëse Taylor ishte gjithashtu përgjegjës për këtë, thanë burimet policore.

Një maniak hodhi lëndë djegëse në drejtim të tyre,

Një maniak hodhi lëndë djegëse në drejtim të tyre,

Një maniak hodhi lëndë djegëse në drejtim të tyre,

Një maniak hodhi lëndë djegëse në drejtim të tyre,

Një maniak hodhi lëndë djegëse në drejtim të tyre,