BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Aktualitet

Njihuni me pajisjet më ‘të etura’ për energji elektrike që po jua rëndojnë faturën e dritave

Njihuni me pajisjet më ‘të etura’ për energji

Nga televizorët dhe tharëset tek ruterat dhe kompjuterët, kostoja e vërtetë e funksionimit të pajisjeve tuaja të shtëpisë është si më poshtë.

Zierja e ujit të makaronave, përdorimi i furrës madje edhe i mikrovalës kushtojnë më tepër se pajisje të tjera për privilegjin e gatimit të një vakti. Frigoriferi sigurisht nuk mbetet prapa, edhe pse ndihmon që të mos jetë tejet i mbushur.

Ka gjëra që mund të bëni në kuzhinë për t’i mbajtur ato kosto sa më të ulëta që të jetë e mundur.

Hulumtimet e fundit nga firma e energjisë Utilita zbuluan se vetëm vendosja e kapakut të duhur në një tigan mund t’ju kursejë publikut britanikë rreth 51 £ në vit. Pra mos harroni, gatuani me kapak sa herë të mundeni!

Disa këshilla të tjera përfshijnë shkrirjen e ushqimit paraprakisht duke mos harxhuar shumë energji nga furra ose edhe përdorimi i pajisjeve të reja si ‘furra me ajër’ e njohur edhe si airfryer, e cila mund të jetë një mënyrë e mirë për të gatuar ushqime të vogla.

Pra, cilat pajisje janë shkelësit kryesorë kur bëhet fjalë për rritjen e faturave të energjisë?

Ngrohja dhe ftohja: 45-50%

Konsumatori më i madh i energjisë elektrike në një familje mesatare është pajisja juaj e ngrohjes dhe ftohjes. Kondicionerët dhe ngrohësit qendrorë përdorin shumë energji për të mbajtur shtëpinë tuaj në temperaturën e duhur. Edhe pse varet se cilin prej tyre përdorni më shumë (ngrohje ose ftohje), ngrohja në përgjithësi përdor më shumë energji elektrike gjatë gjithë vitit, duke përbërë 25+% të përdorimit vjetor të energjisë elektrike.

Ngrohës uji: 12%

Nëse keni një ngrohës uji elektrik, atëherë ai ka të ngjarë të jetë konsumatori i dytë më i madh i energjisë në shtëpinë tuaj. Ju përdorni ngrohësin tuaj të ujit për gjëra të tilla si dushi, larja e enëve, përdorimi i lavamanit dhe lavanderia.

Ndriçimi: 9-12%

Llambat janë bërë shumë më efikase në energji gjatë viteve. Sot, teknologjia më e mirë e ndriçimit në treg, LED-të, përdorin dukshëm më pak energji se paraardhësit e tyre (CFL dhe llamba inkandeshente) dhe gjithashtu zgjasin shumë më gjatë, gjë që redukton mbetjet.

Megjithatë, ndriçimi përbën një pjesë të konsiderueshme të përdorimit të energjisë elektrike çdo muaj për shkak të sasisë së përdorimit të tyre. Ndaj fikini dritat kur nuk ju nevojiten ose përdorni lampat e dhomës!

Frigoriferi: 8%

Edhe pse frigoriferi juaj në fakt nuk kërkon aq shumë energji për të punuar çdo orë, ai konsumon mjaft energji elektrike thjesht sepse është gjithmonë i ndezur.

Lavatrice dhe tharëse: 5%

Përdorimi mujor i energjisë i lavatriçeve dhe tharëseve tuaja varet nga sa shpesh lani, natyrisht. Por, kur punoni me lavatriçe dhe tharëse, ato priren të thithin shumë energji elektrike, veçanërisht nëse e përdorni lavatriçen me ujë të nxehtë. Mesatarisht, larja e rrobave përbën rreth 5% të përdorimit vjetor të energjisë elektrike.

Furra elektrike: 3%

Gatimi kërkon energji intensive, veçanërisht nëse keni një furrë elektrike dhe një pllakë gatimi. Furrat elektrike në përgjithësi janë përgjegjëse për rreth 3% të përdorimit mujor të energjisë elektrike.

Lavastovilje: 2%

Lavastovilja juaj kërkon një sasi relativisht të ulët të energjisë elektrike. Në përgjithësi, ajo përbën rreth 2% të totalit të përdorimit tuaj mujor.

TV dhe kuti kabllore: 2%

Kutitë e televizorit dhe kabllove janë jashtëzakonisht efikase në energji sot. Problemi është se ato shpesh funksionojnë edhe kur nuk i përdorni. Ato orë gatishmërie mund të rrisin pak konsumin e energjisë elektrike dhe si rezultat, televizori dhe kutia e kabllove konsumojnë rreth 2% të totalit mujor të energjisë elektrike.

Cilat pajisje përdorin më shumë energji në modalitetin e gatishmërisë dhe kur janë të fikur?

Ka disa pajisje atje që janë fajtorët e zakonshëm të konsumimit të energjisë elektrike edhe kur nuk i përdorni. Këto pajisje quhen ‘pajisje vampire’ sepse ato thithin energjinë tuaj elektrike dhe mund të rezultojnë në fatura të panevojshme të larta të energjisë elektrike. Këtu janë disa nga më të zakonshmet:

Televizioni

Printeri

Furra me ngrohje qendrore

Mikrovalët

Kompjuteri