BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Aktualitet

"Nuk ishte thjeshtë paralajmërim", eksperti shqiptar zbardh detaje mbi sulmin e Iranit ndaj Izraelit: Ishin të përfshirë raketa balistike dhe droni që quhet 'Dëshmitari 136'

"Nuk ishte thjeshtë paralajmërim", eksperti shqiptar zbardh

Eksperti i sigurisë Drizan Shala ishte këtë të diel i ftuar në një intervistë televizive, ku komentoi zhvillimet e fundit në vendet e Kindjes.

Ai tha se sulmi i Iranit ndaj Izraelit, nuk ishte thjesht paralajmërues, por kishte për qëllim goditjen e territorit të izraelit si dhe goditjen e bazave ushtarake të tij.  Ai tha gjithashtu se Irani mbështet grupet terroriste.

“Nuk mund të konsiderohet paralajmërim duke pasur parasysh faktin se në këtë goditje ishin të përfshirë, 300 dronë, raketa balistike, apo edhe raketa tokë-tokë, kjo dëshmon faktin se nuk kemi të bëjmë me një paralajmërim nga ana e Iranit. Ai ishte një goditje e drejtpërdrejtë mbi territorin e Izraelit dhe mbi caqet e planifikuara ushtarake të Izraelit.

Sa i përket droneve të përdorur është “Dëshmitari 136”, kështu quhet droni i përdorur nga Irani. Pesha e tij është rreth 200 kilogram, mban nga 40-60 kilogram eksploziv dhe ka një gamë të veprimit deri në 2000 kilometra, kur dihet se territori më i afërt mes Izraelit dhe Iranit është 870 kilometra, pra mund të imagjinoni dyfishin e hapësirës apo largësisë që ata mund të arrijnë me këto dronë”,-tha Drizan Shala.