BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Aktualitet

“Nuk ka pasur probleme ekonomike”/ Vrasja e Liridonës, shpërthen psikologia: Kemi dështuar si shoqëri, ky rast ska të bëjë me xhelozinë por...

“Nuk ka pasur probleme ekonomike”/ Vrasja  e Liridonës,

Dhuna ndaj femrës tashmë nuk është më as fenomen e as tabu.Në Shqipëri dhe Kosovë gratë shqiptare po keqtrajtohen, përdhunohen, rrihen dhe vriten, shpesh nga partnerët e tyre, edhe pse e raportojnë dhunën e ushtruar ndaj tyre tek autoritetet.

Në Kosovë, veprimtarët thonë se dhuna kundër grave përbën “urgjencë kombëtare”.
E ftuar në një program televiziv psikologia Marsela Lekli deklaroi se ky fenomen është dëshmi e qartë se ne si shoqëri kemi dështuar në parandalimin e kësaj dhune.

“Dhe kjo nuk vjen se ne nuk po reagojmë, pasi po reagojmë çdo ditë, çdo ditë po flasim për dhunën në familje apo dhunën ndaj grave. Por kjo nuk zgjidhjet në këtë mënyrë pasi edukimi nis nga familja, si institucioni i parë i vetërregullimit të shoqërisë”, theksoi Lekli.

Ndërsa e pyetur për rastin e Liridona Ademajt, gruaja 30-vjeçare që u vra me porosi të bashkëshortit, psikologia theksoi kjo ngjarje nuk ka të bëjë me fenomenet standarde të dhunës në familje.

“Çifti në fjalë nuk kishin probleme ekonomike, dhe në mendimin tim nuk është rast as xhelozie, por është diçka tjetër larg kësaj.

Liridona humbi jetë në mënyrë tragjike. Ne si shoqëri fatkjeqësisht reagojmë vetëm në rrjetet sociale, por nuk po kapet thelbi i gjithë kësaj situate.
Ok, nuk është ekonomia i vetmi faktor, por nuk ka pasur probleme ekonomike, por është kultura patriarkale që kemi ne si shoqëri. Pra, ku burri thotë unë jam mashku dhe unë komandoj.

Pra ne themi duhet të dalim, por ne nuk dimë se si të reagojmë në këto raste. Pasi kur duhet zëri i plotë i gjithë njerëzimit aty ngecim ne”,
theksoi ndër të tjera, psikologia Marsela Lekli. 

 

 

 

 

 

Më të lexuarat