BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Bota

Oficeri i lartë britanik kritikon ashpër Sekretaren e Brendshme dhe u del në mbrojtje shqiptarëve: Gjuha e Suella Braverman rreth emigrantëve është ‘e tmerrshme’

Oficeri i lartë britanik kritikon ashpër Sekretaren e Brendshme dhe u

Ish-kreu i policisë kundër terrorizmit në Mbretërinë e Bashkuar i quan “të pashpjegueshme” komentet e Suella Braverman për emigrantët. Ndihmës komisioneri Neil Basu e krahason gjuhën ‘e tmerrshme’ me fjalimin “Rivers of Blood” të Enoch Powell.

Ai tha se komentet raciste dhe ligjet anti-emigracion në vitin 1968 e kishin bërë jetën e prindërve të tij “ferr”, si të shumë çifteve të tjera me raca të përziera. Në një intervistë me Channel 4 News para largimit të tij nga Scotland Yard, ai u pyet në lidhje me deklaratën e zonjës Braverman se dërgimi i azilkërkuesve në Ruanda ishte “ëndrra e saj”.

“Më duket i pashpjegueshëm disa nga komentet që dalin nga Home Office. Është e pabesueshme të dëgjosh një varg politikanësh shumë të fuqishëm që flasin në gjuhën që babai im do ta kishte mbajtur mend nga viti 1968. Është e tmerrshme,”- tha Basu.

Oficeri i lartë i policisë shtoi: Unë kam lindur në vitin 1968. Fjalimi “Lumenjtë e gjakut” ndodhi në zonën elektorale pranë vendit ku jetonin prindërit e mi dhe e bënë jetën e tyre ferr.

Braverman i quajti emigratët me varka të vogla nga azilkërkuesit në Kanalin Anglez si pushtues në fjalimin e mbajtur në parlament më 31 tetor, një ditë pasi një terrorist i ekstremit të djathtë sulmoi një qendër pritjeje në Dover.

“Migrimi i paligjshëm është jashtë kontrollit dhe shumë njerëz janë më të interesuar të luajnë lojëra sallonesh politike dhe të mbulojnë të vërtetën sesa të zgjidhin problemin.”

Basu ishte kreu i policisë kundër terrorizmit në Mbretërinë e Bashkuar midis marsit 2018 dhe shtatorit 2021. Ai aplikoi për t’u bërë drejtor i përgjithshëm i Agjencisë Kombëtare të Krimit (NCA), duke arritur në fazën përfundimtare përpara se procesi i rekrutimit të ndalte dhe rifillonte nga qeveria.

Më të lexuarat