BREAKING NEWS

“Sa paska ndryshuar kryeqyteti i Veriut”, Artan Hoxha bën ironinë ‘therëse’: Nuk besoj se është efekti i Benetit dhe Luizit (video)

“Sa paska ndryshuar kryeqyteti i Veriut”, Artan Hoxha bën
x
BREAKING NEWS

Basha takime në Kamëz: Rama-Meta-Berisha janë bashkë, dalja ime ka filluar t’i shqetësojë të tre

Basha takime në Kamëz: Rama-Meta-Berisha janë bashkë, dalja
x
BREAKING NEWS

PD-ja zyrtare ditën e nesërme hap garën e zgjedhjeve për kryetarin e ri, vjen reagimi i parë i Tabakut

PD-ja zyrtare ditën e nesërme hap garën e zgjedhjeve për
x
BREAKING NEWS

Zbardhen diskutimet që vendosën për fatin e ish-ministrit, ja çfarë ndodhi në gjyqin për lirimin nga burgu të Tahirit

Zbardhen diskutimet që vendosën për fatin e ish-ministrit, ja
x
BREAKING NEWS

Nga prangosja deri te lirimi, gazetari i njohur zbulon 3 tentativat e bujshme të Tahirit për të dalë ligjërisht nga burgu

Nga prangosja deri te lirimi, gazetari i njohur zbulon 3 tentativat e bujshme
x
BREAKING NEWS

Euro në pikiatë, eksperti i ekonomisë jep paralajmërimin e frikshëm: Tre muajt në vijim pritet të shkojë deri në vlerën...

Euro në pikiatë, eksperti i ekonomisë jep paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

‘Foleja’ e bosave të krimit/ Ekstradimet nga Dubai drejt Shqipërisë, Dumani habit me deklaratën: Nuk është kompetencë e SPAK, iu takon...

‘Foleja’ e bosave të krimit/ Ekstradimet nga Dubai drejt
x
BREAKING NEWS

Aksident i rëndë, plagosen dy turistë francez

Aksident i rëndë, plagosen dy turistë francez
x

Aktualitet

Pas miratimit të ligjit në Kuvend, reagon menjëherë eksperti i ekonomisë: Do të krijohet kaos në treg, ka premisa të krijojë evazion fiskal

Pas miratimit të ligjit në Kuvend, reagon menjëherë eksperti

Një ditë më parë Kuvendi miratoi dje ligjin e tatimit mbi të ardhurat, por ky ligj sipas ekspertit të Ekonomisë, Eduart Gjokutaj, do të krijojë kaos të treg. I ftuar në emisionin ‘Sot Live në Shqipëri’, Gjokutaj tha se humbet ekonomia dhe se ka premisa për evazion fiskal. Sipas ekspertit Ministria e Financave nuk ka një analizë të detajuar duket sikur do të nëpërkëmbë një kategori të caktuar profesionesh.

‘Profesione të lira ata që janë profesionistë të sektorëve të ndryshme, përfshirë, mjekë, inxhinierë arkeolog etj, gjithë gama që kanë një bagazh një pronësi intelektuale të tyre dhe atë e japin si shërbim. Nuk mund të ndërtohet kështu një sistem tatimor që do i takojmë disa profesione se na duhen disa lekë. Nga e gjitha kjo humbet ekonomia, pasi krijon kaos në treg. Do të krijojë premisa për evazion dhe në këtë diskriminim që u bëhet profesionistëve. MF nuk paraqet asnjë analizë të detajuar dhe nuk është serioze që të nëpërkëmbë një kategori të caktuar që duket sikur do të krijojë të ardhura, por ka prekur pjesën moralë të profesionistëve. Një profesionist i cili mundet të jetë në listën e pagave të një shoqërie të caktuar do të paguajë tatimin e pagës, mbi 200 mijë lekë, dhe tatohesh me mbi 23 %.’- u shpreh eksperti Gjokutaj.