BREAKING NEWS

Zhvillime të forta brenda SPAK, prokurorët zgjatin me 3 muaj afatet hetimore për Arben Ahmetajn dhe i çojnë fletë-thirrje oligarkut që akuzohet për pastrim parash

Zhvillime të forta brenda SPAK, prokurorët zgjatin me 3 muaj afatet
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela nxjerr prapaskenat “bombastike”: Ja pse divorci i Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit nuk i shpëton dot nga prangat dhe arsyeja e fortë që zyrtari i lartë i DASH Richard Nephew shmangu takimet në Tiranë me qeverinë ‘Rama’ dhe përfaqësuesit ...

Spartak Ngjela nxjerr prapaskenat “bombastike”: Ja pse divorci i
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha pa mandat sipas Kushtetutës, kreu i PD i hap vendin Argitës dhe përgatitet ta kurorëzojë të bijën në fron me protestën e 12 korrikut, Gaz Bardhi përfundon si “limon i shtrydhur”

Sali Berisha pa mandat sipas Kushtetutës, kreu i PD i hap vendin
x
BREAKING NEWS

Zbardhet dëshmia në SPAK që fundos Niko Peleshin për lidhjet e tij me Klodian Zoton, ish-drejtori i Ujësjellësit të Korçës e nxjerr zbuluar para prokurorëve specialë

Zbardhet dëshmia në SPAK që fundos Niko Peleshin për lidhjet
x
BREAKING NEWS

Ja detajet e reja nga kallëzimi në SPAK për Allajbeun, si oligarku në bashkëpunim me Janis Karathanos rropën mbi 200 mln euro koncesione, për të kamufluar vjedhjet kanë punësuar te kompanitë “fituese” të afërmit e tyre, rroga deri në 30 mln lekë në mua...

Ja detajet e reja nga kallëzimi në SPAK për Allajbeun, si
x
BREAKING NEWS

Mandati për deputet i Sali Berishës në “fije të perit”, do ketë përplasje për Nenin 71 të Kushtetutës, ja kush e ka në dorë “fatin” e “non-gratës”, flasin juristët

Mandati për deputet i Sali Berishës në “fije të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi nxjerr “CV” e zezë të Sali Berishës në 30 vite, nga bashkëpunimi i tij me udhëheqësin e Serbisë, sulmet ndaj ambasadës së SHBA në Tiranë, grushti i shtetit ’98, vrasja e 4 protestuesve në 21 janar, te emrat e terroristëve që ka bashkëpunuar ...

Frrok Çupi nxjerr “CV” e zezë të Sali Berishës
x
BREAKING NEWS

Autoritetet zvicerane zbulojnë emrin e biznesmenit që doli garant për Arben Ahmetajn në Zvicër si i punësoi gruan me pagë 9 mijë franga në muaj, zbardhen detaje nga dosja hetimore

Autoritetet zvicerane zbulojnë emrin e biznesmenit që doli garant
x

Aktualitet

Perandoria Osmane ndaloi Ismail Qemalin të shkonte në Vlorë? Studiuesi habit shqiptarët me teorinë tij: Janina në vitin 1912 u shit!

Perandoria Osmane ndaloi Ismail Qemalin të shkonte në Vlorë?

Koleksionisti dhe studiuesi, Eros Hoxha, ka dalë së fundmi me disa teori që i kanë habitur të gjithë shqiptarët. Sipas Hoxhës, legjenda e krijuar që perandoria Osmane ndaloi Ismail Qemalin të shkonte në Vlorë nuk është e vërtet.

“Austro-hungarezet ndihmuan Shqipërinë dhe kjo s’është e vërtet. Austro-hungarezëve ju interesonte vetëm veriu katolik.

Europa e copëtoi Shqipërinë nuk e ndihmoj në 1912. Janina në 1912 u shit ishte marrëveshje e para disa viteve mes Ismail Qemalit dhe grekëve”, ka thënë Hoxha, duke iu referuar një telegrami.

Sipas studiuesit, Më pas Ismaili u helmua prej italianëve pikërisht sepse donin Vlorën dhe rrethinat e saj.

Është nënshkruar dhe një deklaratë e dytë pavarësie në Durrës por Erosi eshte duke hulumtuar për ketë gjë.

Hoxha ishte sot në një lidhje “Skype” me emisionin “Shqipëria Live” në Top Channel, ku u shpreh se sipas disa dokumenteve, një telegram që i është dërguar Janinës dhe më pas Vlorës, ku thuhet Ismail Qemali nuk do ndalohet, por do të ndihmohet.

“Kjo do të thotë se Perandoria Osmane jo vetëm që nuk e ndaloi, por e ndihmoi atë. Telegrami ishte për qeverinë e tyre. Të gjithë zyrtarët punonin për Perandorinë Osmane. Porta e Lartë dërgonte letrën, Janina e pyeste çfarë duhet të bëjmë dhe ajo u përgjigj ‘nuk do ndalohet, por do ndihmohet të bëjë qëllimin që kishte’”, tha studiuesi.

Ky i fundit u shpreh se Porta e Lartë kishte vite që bënte Luftën Ballkanike dhe e pa që po humbiste.

“Porta e Lartë e pa që mënyra më e mirë ishte të bashkëpunonte me popullin shqiptar që të merrte vendet e saj. E gjitha është politike dhe gjeopolitike. Shumë shtete që ishin në marrëveshje me njëra-tjetrën donin të fitonin si politikisht ashtu edhe gjeopoilitiksht”, tha Hoxha.

Ai shtoi se ky telegram është bërë i njohur pas viteve 1990 dhe kopja origjinale ndodhet në Stamboll.

“Kopja origjinale është në Stamboll, ka ardhur si telegram në Shqipëri, duhet ta ketë Arkivi i Shtetit”, u shpreh studiuesi.

Më të lexuarat