BREAKING NEWS

Ish kryeprokurorja ngre alarmin: Kemi më shumë shtëpi bari se shkolla

Ish kryeprokurorja ngre alarmin: Kemi më shumë shtëpi bari se
x
BREAKING NEWS

"Plastifikohet, lyhet me graso dhe vendosen letra karboni...", Karamuço zbulon metodat e reja që po përdorin trafikantët

"Plastifikohet, lyhet me graso dhe vendosen letra karboni...",
x
BREAKING NEWS

Çfarë i kërkoi në tavolinë ambasadorja Yuri Kim-Damian Gjiknurit? Kreshnik Spahiu zbulon prapaskenat

Çfarë i kërkoi në tavolinë ambasadorja Yuri
x
BREAKING NEWS

“Plani i fshehtë për arrestimin e Dakos”, ish-drejtuesi i policisë tregon skemën

“Plani i fshehtë për arrestimin e Dakos”, ish-drejtuesi i
x
BREAKING NEWS

A po i çon Rama "miqtë" në burg? Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë dhe zbardh prapaskenat: Konfrontimi me amerikanët në hotel

A po i çon Rama "miqtë" në burg? Kreshnik Spahiu plas
x
BREAKING NEWS

Urdhër arresti për Putinin, reagon Gjykata Ndërkombëtare Penale

Urdhër arresti për Putinin, reagon Gjykata Ndërkombëtare
x
BREAKING NEWS

Nën përgjim prej 3 vitesh nga policia dhe SPAK, Klodiana Lala zbardh detaje nga dosja, si u zbulua lidhja e kryebashkiakut të Bulqizës me biznesmenin që i dha tenderin

Nën përgjim prej 3 vitesh nga policia dhe SPAK, Klodiana Lala zbardh
x
BREAKING NEWS

Gazetari tregon pse ju vendosën prangat kryebashkiakut të PS-së: Ju rrëfej takimet në tunel

Gazetari tregon pse ju vendosën prangat kryebashkiakut të
x

Aktualitet

Perandoria Osmane ndaloi Ismail Qemalin të shkonte në Vlorë? Studiuesi habit shqiptarët me teorinë tij: Janina në vitin 1912 u shit!

Perandoria Osmane ndaloi Ismail Qemalin të shkonte në Vlorë?

Koleksionisti dhe studiuesi, Eros Hoxha, ka dalë së fundmi me disa teori që i kanë habitur të gjithë shqiptarët. Sipas Hoxhës, legjenda e krijuar që perandoria Osmane ndaloi Ismail Qemalin të shkonte në Vlorë nuk është e vërtet.

“Austro-hungarezet ndihmuan Shqipërinë dhe kjo s’është e vërtet. Austro-hungarezëve ju interesonte vetëm veriu katolik.

Europa e copëtoi Shqipërinë nuk e ndihmoj në 1912. Janina në 1912 u shit ishte marrëveshje e para disa viteve mes Ismail Qemalit dhe grekëve”, ka thënë Hoxha, duke iu referuar një telegrami.

Sipas studiuesit, Më pas Ismaili u helmua prej italianëve pikërisht sepse donin Vlorën dhe rrethinat e saj.

Është nënshkruar dhe një deklaratë e dytë pavarësie në Durrës por Erosi eshte duke hulumtuar për ketë gjë.

Hoxha ishte sot në një lidhje “Skype” me emisionin “Shqipëria Live” në Top Channel, ku u shpreh se sipas disa dokumenteve, një telegram që i është dërguar Janinës dhe më pas Vlorës, ku thuhet Ismail Qemali nuk do ndalohet, por do të ndihmohet.

“Kjo do të thotë se Perandoria Osmane jo vetëm që nuk e ndaloi, por e ndihmoi atë. Telegrami ishte për qeverinë e tyre. Të gjithë zyrtarët punonin për Perandorinë Osmane. Porta e Lartë dërgonte letrën, Janina e pyeste çfarë duhet të bëjmë dhe ajo u përgjigj ‘nuk do ndalohet, por do ndihmohet të bëjë qëllimin që kishte’”, tha studiuesi.

Ky i fundit u shpreh se Porta e Lartë kishte vite që bënte Luftën Ballkanike dhe e pa që po humbiste.

“Porta e Lartë e pa që mënyra më e mirë ishte të bashkëpunonte me popullin shqiptar që të merrte vendet e saj. E gjitha është politike dhe gjeopolitike. Shumë shtete që ishin në marrëveshje me njëra-tjetrën donin të fitonin si politikisht ashtu edhe gjeopoilitiksht”, tha Hoxha.

Ai shtoi se ky telegram është bërë i njohur pas viteve 1990 dhe kopja origjinale ndodhet në Stamboll.

“Kopja origjinale është në Stamboll, ka ardhur si telegram në Shqipëri, duhet ta ketë Arkivi i Shtetit”, u shpreh studiuesi.