BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Aktualitet

“Përfundimisht ky vend ka marrë tatëpjetën…” Artan Hoxha publikon foton që po shpërndahet me shpejtësi dhe plas deklaratën e fortë: Hajdutlleku zanat me licence qeverie, po trajnohem të...

“Përfundimisht ky vend ka marrë

Gazetari Artan Hoxha ka postuar një foto ku shihej se për disa çaste ka zënë vendin e një shitësi misrash të pjekur. Në një postim në Facebook, Hoxha shkruan se po trajnohet për të ndërruar ‘profesion’ duke cituar dhe një shprehje popullore që thotë se ‘në këtë vend çfarë sjell ora nuk sjell moti’. Ai shton se çmimi i misrit është rritur dhe se ka shkuar në 1 mijë e 500 lekë të vjetra, ndryshe nga bananet e Ekuadorit që vijojnë të mbajnë të njëjtat tarifa, 7 copë 2 mijë lekë të vjetra. Rritjen e çmimit të misrave e konsideron një organizim të ‘kartelit’ të misra-pjekësve në bregdet, madje më të mirë se ai i kokainës.

Postimi i plotë:

Hajde miser i pjekur…
Iku malli i mire, 7 cope 2 mije leke…
Duket amatori ne keto pune!!!
Harrova qe “7 cope 2 mije leke” eshte per bananet e Ekuadorit ne Tirane.
Ne Sarande, pazari per mallin e vendit, misrin e pjekur eshte ”4 misra 6 mije leke”….
I pyeta keta te misrave, pse e keni rritur çmimin e misrit 1500 leke, kur kursi euros ka rene ndjeshem ne krahasim me vitin e kaluar, ku nje miser shitej per 1 mije leke ndersa prodhimi i misrit ne vend eshte rritur kete vit…
Ka kater faktore, tha profesionisti i misrave te pjekur,
1)- Eshte rritur shume nafta, nuk e mbjellim misrin me parmende si qemoti por me zetor.
2)-Lufta ne Ukraine na shkaterroi fare, i ka cuar cmimet e dritherave ne qiell.
3)-Eshte shtrenjtuar fuqia punetore, ata qe pjekin miser po nuk i pagove mire, i merr greku se paguhen me mire andej…(prandaj thote Rama se duhen taksuar forte keta profesionistet e lire)…
4)-Na vret dhe haku i shtetit. Me perpara ishin police nga fshati dhe kenaqeshin vetem misra te pjekur, keta te sotmit jane bere qerratej te medhenj, duan vetem leke ne dore, ndryshe te sekuestrojne misrat me gjithe prushin e ndezur….
Temen e semes, 1500 leke misri i pjekur!!!!!
Eshte bere karteli i misra-pjekesve ne bregdet me i organizuar se karteli i kokaines
E pyeta misrapjeksin profesionist, ku fiton me shume, te pjekja apo te vjedhja e misrit?
Pune dreqi,-me tha!!!
Te vjedhja kemi fluks kerkesash sepse ka kushte me te mira. Punon me pak kohe, plus qe vjedhja behet ne freskellek, naten.
Kurse te pjekja je me i sigurte, por puna eshte me orar te zgjatur dhe ne kushte te veshtira, pasi duhet te durosh vapen e veres dhe te nxehtin e prushit…
Zgjidh e merr.
Ose 1 ore hajdut misrash ne freskun e nates, ose 14 ore pune ne piskun e vapes per te pjekur miser!!!
Perfundimisht ky vend ka marre te tatepjeten…
Meqe kjo puna e hajdutllekut eshte zanat me liçence qeverie, me mire po kaloj te pjekja e misrave, lodhesh me shume por fle rehat.
Po trajnohem te nderroj zanat sa nuk eshte vone, ne kete vend ç’sjell ora nuk sjell moti, thote populli…