BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Aktualitet

U sekuestruan 8 bare, 1 sallë e lojërave, 3 makina luksoze/ Policia italiane sekuestron 6 milion euro pasuri, jeta luksoze në rrjetet sociale 'tradhtoi' 4 kriminelët

U sekuestruan 8 bare, 1 sallë e lojërave, 3 makina luksoze/ Policia

Një pasuri me vlera marramendëse që shkonte deri në 6 milionë euro që pretendohet se është e përfituar përmes pastrimit të parave me origjinë nga krimet, përmes blerjes dhe menaxhimit të një zinxhiri aktivitetesh tregtare dhe ekonomike.

Në veçanti, u sekuestruan 8 bare, 1 sallë e lojërave në qytetin e Torinos, 3 makina luksoze (përkatësisht një Audi R8, një Porsche Macan dhe një Range Rover Evoque, të gjitha të blera kohët e fundit), kompanitë dhe paratë cash.

Hetimet, të koordinuara nga Ndihmës Prokurori Dr. Cesare Parodi, i Prokurorisë Publike lokale, u kryen nga Njësia e Policisë Ekonomike-Financiare të Torinos, pas analizës së disa raporteve të transaksioneve të dyshimta të kryera nga ndërmjetësit financiarë, të cilat treguan lëvizje të rëndësishme e parave të bëra nga subjektet me sa duket pa të ardhura, por me një standard të lartë jetese.

Hetimet hetimore treguan se këto subjekte kishin manifestuar një zhvillim të papritur dhe të pajustifikueshëm sipërmarrës, duke blerë qendra tregtare të shpërndara në të gjithë qytetin e Torinos, deri në krijimin e një "zinxhiri" të vërtetë me emrin e tyre të markës.

Të dyshuarit, sipas sistemit akuzues, do të kishin zbritur nga taksimi deri në 80% të të ardhurave të viteve të tyre financiare, duke siguruar udhëzime të sakta për punonjësit në mënyrë që ata të shënonin të ardhurat aktuale në kontabilitetin paralel. Në 3 vjet, mbi 2 milion euro fitime do të ishin fshehur nga autoritetet tatimore dhe do të shmangnin taksat për gati 800,000 euro.

Të arrestuarit mund të kishin shuma të mëdha parash, të cilat ricikloheshin në blerje të reja të aktiviteteve ekonomike, pa lënë pas dore blerjen e makinave sportive, udhëtimet në vendet ekzotike dhe mallrat luksoze.

Standardi i lartë i jetesës doli gjithashtu nga historitë në rrjetet sociale, ku u botuan foto që i portretizonin ato në vende prestigjioze turistike dhe duke drejtuar makina ekskluzive të blera me porosi.

Në kërkimet e shumta të kryera gjatë hetimit, financuesit kapën grumbuj parash, madje edhe në prerje prej 200 dhe 500 eurosh, të fshehura midis rrobave, në kavanoza dhe në kuti kartoni.

Si rezultat i hetimeve të hollësishme të kryera kundër të gjithë subjekteve të hetuar, me origjinë nga Evropa Lindore, hetuesit rindërtuan, nga njëra anë, krimet e taksave dhe pastrimit të parave dhe nga ana tjetër, ata theksuan se, që nga vendosja e tyre në Itali, të ardhurat e deklaruara ishin minimale dhe plotësisht joproporcionale me aktivet e akumuluara.

Përballë këtyre perspektivave provuese, Gjykatësi për Hetimet Paraprake të Gjykatës së Torinos lëshoi ??dekrete parandaluese të sekuestrimit si për "ekuivalentin", për shumat që korrespondojnë me taksat e shmangura, ashtu edhe për "shpërpjesëtimin" e mallrave të blera më shumë se ato të deklaruara.