BREAKING NEWS

“S’ do lejoj që të valëvitet flamuri i LGBT-së”/ Zotimi i pazakontë i kandidatit në Primaret e PD-së: Nuk shkel mbi...

“S’ do lejoj që të valëvitet flamuri i
x
BREAKING NEWS

'Do ta vras burrin e motrës e do të bëj s*ks në prezencën tënde', si e kërcënonte 35-vjeçaren autori i krimit mizor

'Do ta vras burrin e motrës e do të bëj s*ks në
x
BREAKING NEWS

Pastori habit me deklaratën dhe hedh dyshime të forta: Ka një plan për shpopullimin në Shqipëri

Pastori habit me deklaratën dhe hedh dyshime të forta: Ka një
x
BREAKING NEWS

'Tronditet' bota e futbollit, Gjermania i jep lamtumirën Botërorit të Katarit

'Tronditet' bota e futbollit, Gjermania i jep lamtumirën
x
BREAKING NEWS

Vuçiç anuloi ardhjen në Tiranë, diplomati zbardh prapaskenat e vendimit të papritur

Vuçiç anuloi ardhjen në Tiranë, diplomati zbardh
x
BREAKING NEWS

Primaret në PD, Julian Deda e zbulon: Ja arsyeja kryesore pse vendosa të futem në garë

Primaret në PD, Julian Deda e zbulon: Ja arsyeja kryesore pse vendosa
x
BREAKING NEWS

Vrasja te ‘Kodra e Diellit’, gazetari zbardh detaje të reja: Autori shkoi pak ditë para për të studiuar vendin ku do ekzekutonte Briken Sanajn, u gjobit edhe nga policia, por...

Vrasja te ‘Kodra e Diellit’, gazetari zbardh detaje të reja:
x
BREAKING NEWS

Kremlini merr vendimin drastik, ‘burgos’ brenda Rusisë bashkëpunëtorët e Putinit, zbardhet arsyeja e fortë

Kremlini merr vendimin drastik, ‘burgos’ brenda Rusisë
x

Aktualitet

“Programi i Telegram është rus”/ Deklarata e fortë e Ervin Karamuços: Informacionet e hakuara mund t’i aksesojë çdo kush, mbase janë vënë në shërbim edhe...

“Programi i Telegram është rus”/ Deklarata e fortë e

Në datën 19 shtator Prokuroria dhe institucione të tjera morën vendimin për ndalimin e këtyre publikimeve në media dhe rrjete sociale.

Sipas këtij vendimi, media apo individë në rrjete sociale që publikojnë të dhënat do të përballen me ligjin.

Por a është ky vendim i duhuri dhe në kohën e duhur duke patur parasysh faktin se të dhënat tashmë janë publikuar dhe përveç kësaj këto të dhëna mund ti marrë cilido grup kriminal pasi hakerat janë të gatshëm t’i shesin të dhënat.

Gjatë një deklarate për emisionin “Vetting”, eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço tha se informacionet janë në telegram dhe se janë lehtësisht të aksesueshme.

“Informacionet janë në telegram, telegramin mund ta aksesosh shumë thjeshtë, mund të bëhen ndërhyrje edhe nga ana e partnerëve ndërkombëtarë që këto kanale të mbyllen në telegram, por telegrami ka një problem, programi i Telegramit është Durovi, është rus, megjithëse i ka zhvendosur serverat e tij në Dubai ai mbetet prapë rus dhe më kujtohet thirrjen e para disa kohëve që i bënte popullit të Ukrainës. Vetë pronari i Telegramit duke ju thënë ju lutem përdorni Telegramin unë nuk jam i agjenturës ruse. Që këtu s’më ka pëlqyer, mbase mund të jetë vënë në shërbim edhe Telegrami si pjesë e të gjithë kësaj që ne e quajmë sulm të koordinuar, të strukturuar jo midis hackersave, midis shteteve jo mike të Shqipërisë”, tha eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço për emisionin “Vetting”.