BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x
BREAKING NEWS

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë “flakën” Bashkisë së Tiranës, bandës i prin Argita Malltezi, djali i Fahri Balliut, Tedi Blushi dhe “socialisti” Belind Këlliçi, ja çfarë ndodhi në protestën kundër Erion Veliajt

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë
x
BREAKING NEWS

Telashet për Sali Berishën sapo kanë nisur, ja si të gjitha gjykatat i mbyllën dyert dhe e lanë në izolim, gati hapja e dosjeve të tjera nga SPAK për vrasje, grabitje të pronave dhe vjedhje

Telashet për Sali Berishën sapo kanë nisur, ja si të gjitha
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shpërfill vendimin e Gjykatës Kushtuese për Olta Xhaçkën, PS rrëzon kërkesën e opozitës, deputetja socialiste mbron bashkëshortin si investitor strategjik, debate dhe akuza mes palëve

Edi Rama shpërfill vendimin e Gjykatës Kushtuese për Olta
x
BREAKING NEWS

Vazhdon skenari i Ramës për rehabilitimin e “non-gratës”, Bardhi kërkon futjen e Sali Berishës në grupin e PD, SHBA e nxorën nga dera, kryeministri e fut nga dritarja

Vazhdon skenari i Ramës për rehabilitimin e
x

Aktualitet

Pse nuk u arrestua Liam Osmani në Rinas? Ja çfarë thotë zyrtari i policisë

Pse nuk u arrestua Liam Osmani në Rinas? Ja çfarë thotë

Policia e Tiranës arrestoi të dielën Liam Osmanin, teksa ky i fundit ishte brenda shtëpisë së “Big Brother”, që prej mbrëmjes së të shtunës.

Sipas njoftimit zyrtar ai është ndaluar në shtëpinë e “BBV”, pasi me një vendim gjykate të vitit 2022 Osmani është dënuar me 2 vite e 6 muaj burg për veprën penale të mashtrimit. Sipas bluve, në vitin 2019, nëpërmjet mashtrimit, ai ka përvetësuar 17 bileta turistike për në Gjermani, për të cilat nuk ka kryer pagesat përkatëse.

“Strukturat e Forcës së Posaçme për Operacionet Speciale dhe Kërkimin bënë ndalimin e shtetasit Liam Osmani, 44 vjeç, teksa ai ndodhej në shtëpinë e Big Brother Albania Vip 3. Prokuroria e Tiranës, më datë 09.05.2022, ka dërguar urdhërin për ekzekutimin e vendimit penal të datës 23.02.2022, për dënimin e këtij shtetasi me 2 vjet e 6 muaj burgim për veprën penale ‘Mashtrimi’. Ky shtetas, në vitin 2019, nëpërmjet mashtrimit, ka përvetësuar 17 bileta turistike për në Gjermani, për të cilat nuk ka kryer pagesat përkatëse”, thuhej në njoftim e policisë.

Arrestimi brenda shtëpisë së “Big Brother” ngriti pikëpyetje se si arriti Osmani të kalonte lirshëm në Rinas, teksa ishte shpallur në kërkim policor.

Alket Shtaro, zyrtar i Policisë, tha në emisionin “Top Story”, se Osmani nuk është ndaluar në pikën kufitare të Rinasit, pasi sistemi elektronik “nuk gjeneroi alert”. Për këtë, tha se ka nisur një hetim administrativ.

Ai sqaroi se pas vendimit të gjykatës që ka marrë formë të prerë pasi nuk është apeluar, Osmani ishte shpallur në kërkim kombëtar, ndërsa shtoi se në momentin kur ka hyrë në Shqipëri, muajin e kaluar, ai ka paraqitur një pasaportë gjermane të rregullt teksa rezulton se ka hequr dorë nga kombësia shqiptare.

“Për herë të parë në hyrje, ka përdorur një pasaportë gjermane”, theksoi Shtaro.

I pyetur pse nuk është shpallur në kërkim ndërkombëtare, zyrtari i policisë sqaroi se shpallja në kërkim ndërkombëtar “është në diskrecion të prokurorit të çështjes”.

Lidhur me arrestimin brenda shtëpisë, Shtaro tha se “në momentin kur (Osmani) ka hyrë në Big Brother kemi marrë informacione nga burime policore”.

Në studio u paraqit dhe një faksimile e vendimit të gjykatës së Tiranës që mban datën 23.2.2022.

Avokati i Osmani tha në studio se klienti i tij e ka lënë shtetësinë shqiptare me vullnetin e tij në 9 shtator 2019, ndërkohë që vendimi i gjykatës, dhënë dy vite më vonë, e përcakton shtetas shqiptar.

Ai shtoi se vendimi duhet rishikuar pasi gjithë procesi është zhvilluar në mungesë, ndërsa procedurat e ndjekura nga gjykata janë ato për një shtetas shqiptar dhe jo për një shtetas të huaj siç është me të vërtetë Osmani.

Avokati shtoi se klienti i tij nuk ka marrë asnjë njoftim për çështjen pasi ai nuk rezultonte banues në adresën që gjykata mund të ketë dërguar njoftimet në Shqipëri.