BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Aktualitet

Raporti i OBSH-së për përdorimin e alkoolit tek adoleshentët, ISHP ngre shqetësimin: Është evidentuar dehje tek një pjesë e madhe e moshës 15-vjeçare

Raporti i OBSH-së për përdorimin e alkoolit tek

Raporti i OBSH-së për sjelljet e adoleshentëve solli për Shqipërinë shifra shqetësuese jo vetëm në drejtim të duhan pirjes por edhe në atë të përdorimit të alkoolit.

Genta Qirjako përgjegjëse e promocionit shëndetësor në ISHP thotë se studimi mori në shqyrtim dy elementë analizues.

“Është vlerësuar në 2 aspekte, siç është prevalenca e përdorimit të tij gjatë gjithë jetës dhe ajo e dehjes”.

Sipas këtij raporti, vihet re se 14% e djemve dhe 8% e vajzave 15 vjeçare janë dehur në muajt e fundit ndërsa fenomeni është i pranishëm edhe tek fëmijët më të vegjël, 11-13 vjeç.

Në 10 vitet e fundit statistikat tregojnë rritje e përdorimit të alkoolit edhe tek vajzat e vogla. Ajo që raporti evidenton është se përdorimi gjatë gjithë jetës i alkoolit është më shumë i evidentuar tek djemtë që vijnë nga familje me influencë të lartë në pothuajse gjysmën e vendeve europiane.

E ndërsa ligji e ndalon shitjen e pijeve me përqindje alkooli moshave nën 18 vjeç duket se mënyrat  për t’i shtënë në dorë këto produkte janë lehtësisht të kollajshme.