BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Aktualitet

Raporti i PISA “turpëron” Arsimin në Shqipëri, flasin ekspertet: Pandemia bëri të vetën, ndikoi negativisht tek mësuesit dhe nxënësit

Raporti i PISA “turpëron” Arsimin në Shqipëri, flasin

Raporti i PISA-s 2022 për nivelin e arsimit në Shqipëri, ka ngritur diskutime për problematikat dhe zgjidhjet e mundshme në pocesin mësimor. Të ftuara në një progam televiziv ishin profesoreshë, Nora Malaj dhe ekspertja e arsimit, Irida Sina.

Sipas ekspertes pikëpyetja e çdo nxënësi sot është rëndësia e teorive dhe njohurive që merren në shkollë, ku mësuesi duhet të shpjegojë situatën dhe nevojën e tregut. Një problem i madh për të janë ditarët e mësuesve, të cilët i sheh më tepër si humbje kohe. Por gjithashtu shtoi se nxënësit vijojnë të mësojnë përmendësh.

“A më duhet mua realisht ditari? A duhet mësuesi të humbasë 2-3 orë kohë, që kjo nuk ndodh se zakonisht e merr të gatshëm. Jo! T’ja japim këtë kohë mësuesit të reflektojë. Si unë duhet të bëj mësim? Si të nxis tek ky nxënës autonominë e të mësuarit?”-tha ajo.

Ndërkohë për Malaj, ngërçi në metodat e formatit të IT-së dhe E-learning është krijuar gjatë periudhës së pandemisë Covid-19, ku mësimi përmes platformave teknlogjike nuk ishte efektiv. Problematikë kjo, e cila ishte përmendur edhe në raportin e PISA-s.

“Në  momentin kur pandemia krijoi ktë antikap, u kuptua që radari i shkollës dhe universitetit kishte rënë. Njëkohësisht mësuesit ishin të papërgatitur, sepse në cdo cikël të procesit të ndryshimeve përdoren gjithë kohës si modele. Dhe i kemi kthyer në personazhe që i modelojmë, pa bërë një analizë sintetike.”-tha Malaj.