BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Aktualitet

Reklamuan punën e kultivimit të kanabisit në Tik-Tok, e pësojnë keq dy "kopshtarët" shqiptarë në Angli

Reklamuan punën e kultivimit të kanabisit në Tik-Tok, e

Dy burra që vepruan si “kopshtarë” për një fermë të madhe kanabisi në një restorant “të braktisur”, ndërsa puna ishte reklamuar në TikTok. Artan Haka, 38 vjeç dhe Juljan Sulaj, 25 vjeç, u zbulua se jetonin në kushte të rralla të lidhura me restorantin e braktisur në Bradshawgate.

Gjykata e Bolton dëgjoi se si policia zbuloi se dy shtetasit shqiptarë po kujdeseshin për qindra bimë kanabisi të shpërndara në më shumë se 10 dhoma. Prokurori Kevin Lister tha: “Një rrjedhje e madhe uji u zbulua në një restorant të braktisur që u gjurmua në një pronë ngjitur”.

Sipas hetuesit, kishte rreth 760 bimë gjithsej, që arrinte në rreth dy kilogramë kanabis secila. Ai i tha gjykatës se si policia më pas hyri në papafingo të ndërtesës ku gjetën dy shtretër dhe një kuzhinë. Z. Lister tha: “Prona ishte në një gjendje shumë të keqe, të pandehurit u gjetën në bodrum, të fshehur.”

Të dy burrat u arrestuan më pas dhe Haka pranoi në polici se kishte shkuar në Mbretërinë e Bashkuar ilegalisht në vitin 2020 dhe kishte lëvizur midis Londrës, Birminghamit dhe më pas Boltonit.

Z. Lister tha: “Më pas, duke pasur nevojë për para, ai nisi këtë punë, në kuptimin më të dobët, të cilin e pa të reklamuar në TikTok.” Haka pohoi se roli i tij kishte qenë të ujiste bimët dhe se nuk ishte larguar nga ndërtesa për dy muaj. Sulaj, më i riu, nuk dha asnjë koment kur u intervistua nga policia.

Gjyqtarja Abilgail Hudson pranoi se Haka dhe Sulaj kishte të ngjarë të kishin qenë nën kontrollin e të tjerëve kur punonin në kopshtin e kanabisit. Por duke iu drejtuar dyshes, ajo u kujtoi atyre përmasat e fermave që po kujdeseshin.

Ajo gjithashtu vuri në dukje se për shkak të statusit të tyre të paligjshëm, ata nuk do të ishin në gjendje të zbatonin urdhrat e provës. Gjykatësi Hudson e dënoi Hakën me 14 muaj burg dhe Sulajn me 12 muaj. Ajo u tha atyre se kjo nuk do të ndikonte në procedurat e tyre të imigracionit, të cilat “do të marrin rrugën e tyre”.

Më të lexuarat