BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Aktualitet

Rritja e çmimeve të referencës, agjentja imobiliare ngre shqetësimin: Goditen të gjithë aktorët, do bien shitjet e apartamenteve

Rritja e çmimeve të referencës, agjentja imobiliare ngre

Temë e diskutimit në emisionin “Review” ishte rritja e çmimeve të referencës për banesat që do të shoqërohet me një rritje të çmimeve në tregun imobiliar.

E ftuar në studio agjentja imobiliare, Juliana Nela, tha se një rritje e tillë e pa studiuar mirë godet të gjithë aktorët në treg dhe vetë ekonominë pasi bien shitjet.

Nela theksoi se humbet ndërtuesi, i cili do të ketë mungesë të klientëve, humbasin bankat të cilat nuk do të japin kredi, si dhe humbet dhe vetë konsumatori i cili do të paguaj më shumë.

“Humbet ndërtuesi pasi vërtet ngre çmimin pasi me ligjin e kërkesës dhe ofertës, redukton shitjet. Humbet banka, e cila nuk financon dot klientin e kredisë, që është ajo shtresa e mesme. Humbasim ne si ndërmjetës pasi reduktohen shitjet. Humbasin konsumatori pasi paguan një çmim më të lartë. Pra një rritje e pa studiuar i godet të gjithë aktorët në treg. Dhe çështë më e keqja, ekonomia është e ndërtuar mbi besim që e nesërmja do të jetë më e mrë dhe këto oshilacione e frenojnë. Psikologjia e gjithë sistemit fillon dhe tkurret dhe kjo ul GDP-në dhe gjithë të tjerat”, tha Nela.