BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e vjetër e Ilir Metës, manovrat e tij me përjashtimin e Monika Kryemadhit dhe prapaskenat e forta që po ndodhin brenda ish-LSI, nga largimi i bashkëpunëtores së tyre të kasafortave, te shkërmoqja ...

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e
x
BREAKING NEWS

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e “çmendur” e Agron Zhukrit, si u bë milioner nga gruaja e tij që nuk i justifikon dot të gjitha të ardhurat e saj me pagat dhe aktivitetin privat, zbardhen “flamujt e kuq” në KPK...

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë po përgatitet me skemën e re të pensioneve, nga indeksimi, kompensimet, ndryshimet në fshat dhe qytet dhe deri tek kontributet për të vetëpunësuarit në bujqësi

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë
x
BREAKING NEWS

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do t’i qepem Dumanit brez pas brezi, nëse është trim le të...

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do
x
BREAKING NEWS

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit, dosja e tyre e “e zezë” e pastrimit të parave drejt fundit të hetimeve, Altin Dumani dhe Sotir Kllapi po bëjnë gati fletë-arrestet, zbardhen provat dhe dëshmitarët që kanë plasur “bom...

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit,
x

Aktualitet

Sa gra po vuajnë dënimin për vrasje? Drejtoresha e Burgut zbulon shifrat: Në burg janë gjithsej...

Sa gra po vuajnë dënimin për vrasje? Drejtoresha e Burgut zbulon

Lindjana Laçi, Drejtoresha e Burgut të Grave, e ftuar në një emision televiziv ka ndarë disa statistika për sa i përket numrit të grave që vuajnë dënimin në IEVP “Ali Demi”.

Drejtoresha thotë se në burg janë gjithsej 76 gra, prej të cilave 13 janë të dënuara dhe 43 në paraburgim. 13 prej tyre vuajnë dënimin për vrasje.

Laçi: Vetëm 76 janë gra, 33 të dënuar dhe 43 të paraburgosura që nuk kanë marrë një vendim të formës së prerë. 13 të dënuara janë të dënuara për vrasje, për shkak të marrëdhënieve familjare. Te gratë nuk ka dënim të përjetshëm. Burgu i grave është i vetëm në të gjithë Shqipërinë, dhe në të gjithë Shqipërinë ka 76 gra. Ne bëjmë një punë rehabilituese që kur t’i kthehn jetës këto gra të pranohen nga shoqëria. Ka raste që vijnë dhe i shikojnë familjarët dhe ka rste që nuk vijnë. Shpesh bien pre e paragjykimeve dhe preferojnë që mos vinë dhe të flasin në telefon.

Gazetarja: Si ndihen? A ka në shpresë pasi kalojnë disa vite?

Laçi: Patjetër që ka shpresë. Kjo është puna jonë e përditshme. Kemi 8 të punësuara brenda institucionit. Ato janë të punësuara në kuzhinë, magazinë etj. Pra janë të dënuara që punojnë brenda institucionit.

 

Më të lexuarat