BREAKING NEWS

A është ai politikani që përmendet në përgjime? Reagon për herë të parë Taulant Balla

A është ai politikani që përmendet në përgjime?
x
BREAKING NEWS

Vrasja e gruas shtatzënë, paralajmërohet vendimi drastik në qeveri, ministrja lëshon thirrjen e fortë

Vrasja e gruas shtatzënë, paralajmërohet vendimi drastik në
x
BREAKING NEWS

Karamuço plas deklaratën e fortë dhe ngre dyshime: Droga e Fierit ka lidhje me hakerimin iranian, porositësit përshkruanin...

Karamuço plas deklaratën e fortë dhe ngre dyshime: Droga e
x
BREAKING NEWS

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e pathëna për Çervanaku: E njihnin si bamirës

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e pathëna për
x
BREAKING NEWS

Gara për kreun e forumit rinor të PD, Kokalari ‘sulmon’ Berishën: Kur ke një biznes dhe gabon, fajtori është pronari, po bëheshin gjëra që...

Gara për kreun e forumit rinor të PD, Kokalari ‘sulmon’
x
BREAKING NEWS

“Ç’më duhet mua PD e Primaret, përgjigju”/ Plas sherri në studio, kandidati për Bashkinë e Tiranës i kthehet keq Fevziut: A ka mundësi, programin e ka partia

“Ç’më duhet mua PD e Primaret, përgjigju”/
x
BREAKING NEWS

Deklarata "shokuese" e kandidatit Gert Bogdani: Paratë e krimit...

Deklarata "shokuese" e kandidatit Gert Bogdani: Paratë e
x
BREAKING NEWS

“S’ do lejoj që të valëvitet flamuri i LGBT-së”/ Zotimi i pazakontë i kandidatit në Primaret e PD-së: Nuk shkel mbi...

“S’ do lejoj që të valëvitet flamuri i
x

Aktualitet

Shemsi Prençi ngre tonet: Kjo ngjarje ka ndodhur për herë të parë në historinë 60-vjeçare të...

Shemsi Prençi ngre tonet: Kjo ngjarje ka ndodhur për herë

Shemsi Prençi, ish-drejtor i emergjencave civile deklaroi në studion e emisionit “MCN Economy” se përmbytja në veri të vendit ndodhi për shkak të shkak të shkarkimit të menjëhershëm dhe të paparalajmëruar.

Duke vijuar shpjegimin e tij, Prençi tha se shkarkimi i 2 mijë metrave kub ujë duhet të kishte ndodhur në disa ditë dhe jo menjëherë.

Prençi tha se dy hidrocenstralë të vegjël përmbytën veriun.

"Në fakt sipërfaqja që është dhënë nga ekspertët është 2500 ha, është provuar se përmbytja ndodhi për shkak të shkarkimit të menjëhershëm dhe të paparalajmëruar. Ishte paralajmëruar që do të kishte reshje dhe do të jepeshin efekte. Në fazën e parandalimt dhe minimizmit të riskut, institucionet nuk janë koordinuar me njëra-tjetrën. Shtrati i lumit Drin kur prurjet janë 1100 m3/s nuk përmbytet, kur futen më shumë se 2 mijë metra kub Drini del nga shtrati dhe përmbyt se dy dalje ka. Drini del në zonën e Bushatit dhe tek harku i Bërdicës dhe ndaj përmbytet kjo zonë. Oboti dhe Dajçi kur Drini dhe buna shkojnë 4 mijë metra kub dhe kapërcen argjineturaën.

Qëndron problemi i mosmenaxhimit të prurjeve 2100 metra kub dhe shkarkimit të menjëhershëm. Të dielën në orën 15:00 ka një sinkron të Krifcës që tha bëmë të mundur kthimin në normalitet të agregatëve të hidrovorëve. Nuk ka funksionuar as shkarkimi sipas normave, por nuk ka funksionuar as evadimi i ujërave të tepërta në kanale që i përpin dhe i çojnë drejt detiut agregatët e hidorvorëve.

Reshje me intensitet kemi patur vetëm 6 orë 180 ml shi më pas kemi pasur 60-90 ml janë normale. Jam i bindur katërcipërisht, kam komunikuar me persona përgjegjës dhe thonë: Për herë të parë në historinë 60 vjeçare të menaxhimit të kaskadës dy hidrocentralët e vegjël na shkaktuan përmbytje. Komiteti i plotave u mblodh të shtunën. Nëse shkarkimi do kishte filluar të mërkurën nuk do ishte përmbytur Shkodra", tha Prençi.