BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Aktualitet

Shemsi Prençi ngre tonet: Kjo ngjarje ka ndodhur për herë të parë në historinë 60-vjeçare të...

Shemsi Prençi ngre tonet: Kjo ngjarje ka ndodhur për herë

Shemsi Prençi, ish-drejtor i emergjencave civile deklaroi në studion e emisionit “MCN Economy” se përmbytja në veri të vendit ndodhi për shkak të shkak të shkarkimit të menjëhershëm dhe të paparalajmëruar.

Duke vijuar shpjegimin e tij, Prençi tha se shkarkimi i 2 mijë metrave kub ujë duhet të kishte ndodhur në disa ditë dhe jo menjëherë.

Prençi tha se dy hidrocenstralë të vegjël përmbytën veriun.

"Në fakt sipërfaqja që është dhënë nga ekspertët është 2500 ha, është provuar se përmbytja ndodhi për shkak të shkarkimit të menjëhershëm dhe të paparalajmëruar. Ishte paralajmëruar që do të kishte reshje dhe do të jepeshin efekte. Në fazën e parandalimt dhe minimizmit të riskut, institucionet nuk janë koordinuar me njëra-tjetrën. Shtrati i lumit Drin kur prurjet janë 1100 m3/s nuk përmbytet, kur futen më shumë se 2 mijë metra kub Drini del nga shtrati dhe përmbyt se dy dalje ka. Drini del në zonën e Bushatit dhe tek harku i Bërdicës dhe ndaj përmbytet kjo zonë. Oboti dhe Dajçi kur Drini dhe buna shkojnë 4 mijë metra kub dhe kapërcen argjineturaën.

Qëndron problemi i mosmenaxhimit të prurjeve 2100 metra kub dhe shkarkimit të menjëhershëm. Të dielën në orën 15:00 ka një sinkron të Krifcës që tha bëmë të mundur kthimin në normalitet të agregatëve të hidrovorëve. Nuk ka funksionuar as shkarkimi sipas normave, por nuk ka funksionuar as evadimi i ujërave të tepërta në kanale që i përpin dhe i çojnë drejt detiut agregatët e hidorvorëve.

Reshje me intensitet kemi patur vetëm 6 orë 180 ml shi më pas kemi pasur 60-90 ml janë normale. Jam i bindur katërcipërisht, kam komunikuar me persona përgjegjës dhe thonë: Për herë të parë në historinë 60 vjeçare të menaxhimit të kaskadës dy hidrocentralët e vegjël na shkaktuan përmbytje. Komiteti i plotave u mblodh të shtunën. Nëse shkarkimi do kishte filluar të mërkurën nuk do ishte përmbytur Shkodra", tha Prençi.