BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Aktualitet

“Shqiptarët më shumë pëlqejnë një fallxhore sesa ndjekin një…”/ Habit shkencëtari i njohur: Jemi ndër dhjetë vendet me largimin më të madh të trurit në botë

“Shqiptarët më shumë pëlqejnë një fallxhore

Shkencëtari Taulant Muka, në një intervistë televizive, teksa foli për faktin se në çfarë përmasa gjendet sot universiteti shqiptar, tha se ai ka marrë goditje sa i takon shkencës dhe intelektualizmit.

Sipas një studimi që i referohet Muka, Shqipëria është ndër 10 vendet me largimin më të madh të trurit në botë.

“Për të gjitha denoncimet për plagjiaturë që kam bërë, për momentin nuk është bërë asgjë.

Këtë vit, si shoqëri kemi pasur goditje të rënda sa i përket universitetit ose shkencës dhe intelektualizmit në Shqipëri.

Kemi pasur studimet që thonë që Shqipëria është ndër dhjetë vendet me largimin më të madh të trurit në botë, më i madhi në Evropë. Kemi pasur studime që tregojnë se Shqipëria është e fundit sa i përket produktit shkencor, është me rënien më të madhe sa i përket nivelit parauniversitar.

Kemi pasur një studim që tregonte se shqiptarët me shumë pëlqejnë një fallxhore sesa ndjekin një shkencëtar e dijetar, në sensin që ka rënë besimi te njerëzit e dijes dhe të punës. Dhe të gjitha këto tregojnë për gjendjen mjerane të intelektualizmit në Shqipëri dhe të arsimit dhe shkencës të cilët bazohen shoqëritë moderne sot”, tha Muka.