BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Aktualitet

Situata e rendit në vend/ Ish-drejtuesi i Prokurorisë së Krimeve të Rënda: Përdoren armë në mes të qytetit

Situata e rendit në vend/ Ish-drejtuesi i Prokurorisë së Krimeve

Ish-drejtuesi i Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Eugen Beci, është shprehur se shumë ngjarje kriminale në vend mbeten pa u ndëshkuar. Teksa ishte i ftuar në emisionin “Log”, Beci tha se javët e fundit kriminaliteti në vend ka goditur ashpër. Ai shtoi se situate kriminale në vend është e rëndë dhe sipas tij organet ligjzbatuese nuk janë shkëputur nga koncepti që Shqipëria do të mbajë zgjedhjet e 14 majit.

Nako: Nuk është një lloj standarti i parë në përgjithësi. Si fillim ndoshta flas pak teorikisht. Në Shqipëria kemi një shtresë të tërë sociale, që është e përbërë me individë me të kaluar kriminale që kanë krijuar një lloj potenciali ekonomik dhe nuk janë domosdoshmërisht përdorues të dhunës. Kjo shtresë qëndron afër politikës dhe përdor atë që quhet paraja. Kjo metamorfozë ka krijuar një shtresë goxha të fortë në vendin tonë. Kjo lloj shtrese lëviz edhe kriminalitetin. I luan të gjitha rolet. I luan rolet e kompromentuesit dhe të aleatit. Përdor mikrokriminalitetin dhe kriminalitetin në lëvizje. Kemi pasur momente krizash kur këta persona janë pasuruar. Kjo lloj shtrese për hir të të vërtetës pasurohet me një shtresë të dytë. Për fat të keq në vendin tonë edhe tregu kriminal është një treg i vogël. Kemi vetëdije që kemi një sasi të madhe individësh në diasporë që merret me kriminalitet. Këto para që fitohen diku do të vendosen. Kriminaliteti shqiptar ka një bazë solide në vendin e vetë. Unë personalisht nuk mund të flas, por në përgjithësi çështjet e sigurisë janë çështje perceptimi. Perceptimi në përgjithësi është që në fushën e ndërtimit, është një para që gjenerohet.

Beci: Ka një fakt konkret që në tre javët e fundit kriminaliteti ka goditur ashpër. Kemi ngjarje që kanë prekur edhe lirinë e medias, ku mënyra sesi është kryer krimi ka cënuar rëndë sigurinë. Rendi në vend është cënuar seriozisht. Krimi pa ndëshkim sigurisht që do të prodhojë krim tjetër. Kemi një ngjarje në Don Bosko ku një grua ka mbetur e vdekur për shkak të një sulmi. Kemi ngjarjen e sotme e cila tregon që stabiliteti dhe rendi ende ka probleme serioze. Përdoren armë në mes të qytetit. Konflikte të vjetra çojnë në vetëgjyqësi. Ndëshkimi, zbulimi i autorëve të krimit. Ke ngjarjen e Don Boskos që kemi motiv të qartë por nuk kemi autor të përcaktuar. Në ngjarjen e TCH nuk kemi asnjërën prej tyre. Të gjitha organet ligjzbatuese nuk janë shkëputur nga koncepti që Shqipëria do të bëjë zgjedhje.

Bregu: Për të marrë një informacion, shumë shpejt. Atë që i them unë vajzës, ma thotë mua policia se ku ti gjejë autorët. Ne kemi shumë ngjarje kriminale dhe nuk kemi autorë. Nëse nuk gjejmë autorët, situate do të agravohet gjithmonë e më tepër. Kur shkoj në Kosovë ka një shprehje, “tash” dhe po të thanë këtë shprehje, nuk ka asgjë. Kemi një ekspertizë që e shohim në çështje raportesh, në çështje nivelesh.