BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Aktualitet

"Sjell izolim social, çrregullon gjumin", mjekia e njohur tregon pasojat fatale që sjell te fëmijët qëndrimi para ekranit të televizorit: Është diçka ekstreme që prindërit...

"Sjell izolim social, çrregullon gjumin", mjekia e njohur

Kufjet janë ndër aksesorët më të përhapur që përdoren jo vetëm nga të rriturit, por edhe fëmijët.

Sipas një sondazhi të realizuar në SHBA në një spital fëmijësh në Miçigan, prindërit e fëmijëve nga mosha 5 deri në 12 vjeç janë shprehur se ata i përdorin kufjet 1–2 orë në ditë. Përdorimi më i shpeshtë i kufjeve është në shtëpi dhe shkollë, ndërsa më pak se 10 për qind e prindërve thonë se i përdorin ato në autobus, jashtë ose në shtrat.

Sipas prindërve të marrë në sondazh, kufjet i ndihmojnë fëmijët të argëtohen, por ekspertët thonë se përdorimi i tyre me orë të tejzgjatura mund të çojë në probleme fatale të shëndetit, të ndikojë në orët e gjumit, rënien nga mësimet, nivelin e stresit, madje edhe humbjen e dëgjimit.

Mjekja psikiatre-pediatre, Sonila Tomori, tha në një intervistë televizive, se mbas pandemisë së Covid-19, është rritur disafish përdorimi i teknologjisë mes fëmijëve.

"Po dalim nga një periudhë e mbipërdorimit të ekraneve për arsye shkollore, ndërkohë që vazhdojmë të kemi përdorim të telefonit jo vetëm për arsye shkollore, por më së shumti edhe në kohën e lirë. Unë shoh moshat dymuajshe para ekranit për të parë reklama ose gjatë ushqyerjes, ose për t'i mbajtur ata të qetë. Në praktikën tonë ne e ndeshim këtë dhe është diçka ekstreme. Kjo sjell izolim social, kohë individuale me ndërveprim të kufizuar me anëtarët e tjerë të familjes dhe prindërit, çrregullon gjumin kur dihet se oraret e gjumit për fëmijët e vegjël janë 14–17 orë në ditë për të porsalindurit," u shpreh Dr. Tomori.