BREAKING NEWS

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar me grupet kriminale për të asgjësuar armiqtë e tij, Idajet Beqiri nxjerr detajet e forta dhe zbulon ngjarjen e rëndë ku është implikuar edhe Monika Kryemadhi

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar
x
BREAKING NEWS

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali Berishës dhe Izet Haxhisë, nga vrasja e Azem Hajdarit, urdhri për të eliminuar një ministër, deri te strehimi në Turqi

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali
x
BREAKING NEWS

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke, detajet nga dosja që fsheh politikanët që i shërbyen Sigurimit dhe dështimi i planit të jugosllavëve për të eliminuar Ramiz Alinë, ja rrëfimi i fundit “bombastik” i Bujar Hoxhës përpara se t...

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke,
x
BREAKING NEWS

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra aleancë me Dumanin për të goditur pushtetarët e lartë, gjurmim të parave të pista, llogarive bankare dhe sekuestrim pasurie, ja si britanikët do plotësojnë me materiale shtesë dosjet përvëluese...

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra
x
BREAKING NEWS

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja çfarë përmban projekti i Edi Ramës në bashkëpunim me Sali Berishën kundër SPAK dhe institucioneve të pavarura

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja
x
BREAKING NEWS

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me përkrahësit e Sali Berishës, Shehu, Noka dhe Sula kundër komisionit të Edi Ramës

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn në fuqi rritja e re e pagave, orari i punës do të jetë 09.00 me 15:30, do të ketë edhe shpërblime, ja kategoritë që përfitojnë

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn
x
BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x

Aktualitet

Skandali te 'Magjistratura', aktivisti zbardh detaje: Dyshime për përzgjedhje fiktive, drejtuesit nuk bëjnë ripërsëritje të procesit të pranimit

Skandali te 'Magjistratura', aktivisti zbardh detaje: Dyshime për

Aktivisti i “Qëndresa Qytetare” Kolindo Vjerdha, i ftuar në një studio televizive, tha se procesi i provimit të Magjistraturës nuk ka qenë transparent, dhe ndryshimi i listës në 24 orë lë vend për përzgjedhje fiktive. Vjerdha vuri në dukje se tregon mungesë vullneti fakti që drejtuesit nuk bëjnë ripërsëritje të procesit të pranimit. “Po shkojmë nga gjyqtarët e Plepave te gjyqtarët e scantroni-t”, thekson ai.

"Po flasim për një ndër shkollat që përcakton gjyqtarët dhe prokurorët që do jenë drejtësia e nesërme, që do zëvendësojnë boshllëqet që ka krijuar Vetingu, dhe transparenca që është ndjekur në provim, përbën shkelje që çojnë në një rezultat që mund të jetë lehtësisht i kontestueshëm për formën dhe procesin që ka qenë me mungesë të theksuar transparence. Kemi një korrigjim parësor, ku kanë dalë fitues 20 për qind. Kemi një korrigjim të dytë dhe nxjerrje e listës me 79 fitues.Për vetëm 24 orë kemi një ndryshim tërësor të skemës, ku kemi 121 kandidatë.

Po flasim për tre procese korrigjimi të ndjekura. Procesi është kryer dy herë radhazi për shkak të disa daljeve për nevoja të caktuara të disa kandidatëve. Nëse ruajmë një rigorozitet kaq të madh në momentin kur e ndërtojmë këtë procedurë, pse në momentin kur ka kontestime dhe problematika në lidhje me procesin, padyshim që duhet pranuar thirrja për ripërsëritje të procesit. Meritokracia në këtë rast nuk cenohet dhe nuk preket. Ruajtja e standard-it dhe transparencës është shumë e rëndësishme. Përmes një letre të hapur është një kërkesë legjitime, të cilës ata do t’i qëndrojnë. Reagimi ynë ishte pas deklaratës të dëgjuar nga z.Rakipi. Nga 79 fitues në pak orë kaluan në 121 fitues. Nga kjo kuptojmë që nuk kemi të bëjmë me proces transparent. Çelësi i përgjigjeve këtë vit s’është bërë publik dhe nuk mund të gjendet. Mos bërja publike, fakti që brenda 24 orësh kemi ndryshim të listës, janë konstatime që janë pranuar edhe nga vet drejtuesit e institucioneve.

Pranohet që ka pasur probleme, por jo që të rikthejmë dhe ribëjmë një proces. Kjo të lë të dyshosh për fiktivitet, përzgjedhje preferenciale. Na maj kalon jo vetëm data e provimit të parë por edhe faza e dytë. Nëse kalojmë në maj, ne kemi mbyllur vendimmarrjen dhe procesin ku është kryer përzgjedhja e kandidatëve. Nëse kemi të bëjmë me problem teknik, zgjidhjet s’mund të jenë manuale. Mund të kemi kandidatë që në listën e parë kanë dalë fitues, dhe në të dytën s’kanë dalë fitues, ose kandidatë që kanë dyfishim pikësh. Nëse u themi kontestuesve që s’do e përsërisim procesin, ndonëse konstatimet i keni të drejta, padyshim kemi të bëjmë me mungesë vullneti. Ka dy standarde që s’i japin vlerë procesit. Po shkojmë nga gjyqtarët e plepave te gjyqtarët e scantroni-t. Një proces i ripërsëritur do krijonte besueshmëri”, tha Vjerdha.