BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Aktualitet

Studimi ndaj vaksinës anti-Covid, shefja e epidemiologjisë apel qytetarëve si dhe zbulon se cilat kategori rrezikojnë më shumë nga virusi

Studimi ndaj vaksinës anti-Covid, shefja e epidemiologjisë apel

Në bazë të një studimi të realizuar nga instituti i shëndetit publik në vendin tonë faktohet se personat që janë vaksinuar kundër covid-19 së fundmi kanë mbrojtje 80%. Për këtë arsye ata apelojnë që të behën dozat përforcuese, pasi të sëmurët kronik mund të rrezikojnë edhe jetën.

Poliklinikat në të gjithë vendin vijojnë të aplikojnë vakasinat kundër gripit dhe covid 19. Por ajo që vërehet është se ndërsa vaksina e gripit po aplikohet masivisht, ajo e covid thuajse po refuzohet. Shefja e epidemiologjisë ne Institutin e shëndetit Publik, Silva bino, bën apel për aplikimin e vaksinës kudër Covid, pasi studimet flasin se ata që e realizojnë atë janë të mbrotjur.

Bino thotë se se pavarësisht numrit të dozave të vaksinës të aplikuara, nëse koha e injektimin është e largët, nuk kemi mbrojtje.

“Më të rrezikuar janë të sëmurët kronikë”, tha Bino.

Në këto kushte, si eskpertët e shëndetësisë shqiptare ashtu edhe ata në botë, rekomandojnë injektimin e vaksinave kundër Covid dhe gripit, të injektohen në të njëtën kohë.