BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Aktualitet

Stuhitë e acarta te reshjet e “pazakonta”, ja çfarë mund të sjellë dimri El Niño që po vjen

Stuhitë e acarta te reshjet e “pazakonta”, ja çfarë

Stina e dimrit këtë sezon mund të duket krejtësisht ndryshe nga ajo që bota është mësuar në vitet e fundit, kjo për shkak të fenomenit El Niño.

Ky dimër do të jetë i pari që do të ndjejë efektet e fenomenit, i cili ka një ndikim të konsiderueshëm në motin gjatë muajve më të ftohtë të vitit.

 El Niño gjurmon ndryshimet e temperaturës së ujit në Oqeanin Paqësor ekuatorial dhe që mund të ketë efekte në ndryshmet klimaterike anembanë globit. Faza El Niño ndodh kur këto temperaturat e oqeanit janë më të ngrohta se normalja për një periudhë të gjatë.

El Niño i këtij viti filloi në qershor , pritet të jetë i fortë këtë dimër dhe të zgjasë të paktën deri në fillim të pranverës së ardhshme , sipas Qendrës së Parashikimit të Klimës të NOAA.

Homologu më i freskët i El Niño-s, La Niña, luajti një rol të madh në tre sezonet e fundit dimërore në të gjithë SHBA-në, duke e mbajtur Jugun të thatë, ndërsa pjesë të Perëndimit u prekën nga stuhi dëbore.

Asnjë dimër El Nino nuk është i njëjtë, por shumë prej tyre kanë tendenca të përbashkëta të temperaturës dhe reshjeve.

Një nga arsyet kryesore është pozicioni i rrymave ajrore, të cilat shpesh zhvendosen në jug gjatë një dimri El Niño. Ky ndryshim zakonisht sjell mot më të lagësht dhe më të freskët në Jug, ndërsa Veriu bëhet më i thatë dhe më i ngrohtë, sipas NOAA .

Për shkak se rrymat ajrore janë në thelb një lumë ajri nëpër të cila rrjedhin stuhitë, ato mund të lëvizin në jug ??me frekuencë të shtuar gjatë një dimri El Niño. Më shumë stuhi do të thotë më shumë reshje.

Kombinimi i motit më të freskët dhe reshjeve më të shpeshta mund të rrisë gjithashtu shanset për reshje dimërore si breshër dhe dëborë në jug.

El Niño zakonisht sjell në një dimër më të butë në Veri, nga Paqësori Veriperëndimor deri në qendër të vendit. Megjithatë stuhitë ende mund të krijohen dhe të sjellin periudha të të ftohtit brutal ose dëborës së madhe në këto rajone, por ato zakonisht janë më pak të shpeshta.