BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Aktualitet

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda që kam bërë me kolegët që punojnë aty

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda

Për analistin Enton Abilekaj, goditja me armë e ndërtesës së televizionit “Top Channel”, ku mbeti i vrarë një roje 61-vjeçar, është një ngjarje shumë e rëndë, sepse është kaluar vija e kuqe në sjelljen ndaj mediave. Abilekaj tha në studion e emisionit “Të Paekspozuarit” se nëse qeveria që do që të garantojë një vend normal, me media normale dhe me informim të drejtë, gjetja e autorëve të kësaj ngjarjeje është prioriteti i vetëm.

“Ajo që kam konstatuar unë, nga bisedat me kolegët që punojnë aty, është frika dhe paniku që kanë. Kjo e bën këtë ngjarje shumë të rëndë. Sepse flasim për goditjen e një institucioni mediatik, televizioni kombëtar, një nga mediat më të rëndësishme, që goditet me armë, duke kaluar vijën e kuqe të të gjitha kohërave në sjelljen ndaj mediave.

Ajo që ndodhi më 3 mars 1997 ndodhi sapo u shpall gjendja e jashtëzakonshme dhe një luftë e hapur mes qeverisë dhe medias dhe forcat paramilitare të presidentit të kohës, Berisha, që erdhën aty dhe dogjën redaksinë. Pra ky kufi ka qenë i shenjtë dhe kjo ngjarje është alarm i madh për lirinë e medias, për jetën e çdo gazetari në Shqipëri, që sot ndihen të ekspozuar ndaj çdo faktori kriminal. Pra kjo është një ngjarje shumë e rëndë.

Nëse ka vërtetë një qeveri që do që të garantojë një vend normal, me media normale, me informim të drejtë, gjetja e autorëve të kësaj ngjarjeje është prioriteti i vetëm. Ne kemi patur disa raste kur gazetarët janë goditur në krye të detyrës dhe nuk është marrë asnjë masë ndaj autorëve”-deklaroi Abilekaj.