BREAKING NEWS

Futet nga porta dhe qëllon kushëririn me armë, publikohen pamjet nga plagosja në Durrës (Video)

Futet nga porta dhe qëllon kushëririn me armë, publikohen pamjet
x
BREAKING NEWS

Ja “furtuna” e Britanisë së Madhe për politikën shqiptare, në “listën e zezë” bashkë me Berishën “non-grata” edhe të tjerë politikanë majtas e djathtas, Londra paralajmëron fund të hidhur për PD me Saliun në krye në zgjedhjet 2025...

Ja “furtuna” e Britanisë së Madhe për politikën
x
BREAKING NEWS

Amerikanët zhdukin nga qarkullimi njeriun që votoi në KLP kundër Altin Dumanit si drejtues i SPAK,  Alfred Balla përjashtohet nga sistemi për 15 vjet, ja prapaskenat

Amerikanët zhdukin nga qarkullimi njeriun që votoi në KLP
x
BREAKING NEWS

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr për herë të parë detajin e bujshëm dhe tregon si do të hapet “Kutia e Pandorës” nga SPAK e shërbimet e huaja për krime, vrasje, afera dhe pazare të pista në Shqipëri

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr
x
BREAKING NEWS

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet në PS? Edi Rama i hap rrugën SPAK për emrat e zhytur në afera, ministrat, deputetët dhe kryebashkiakët paralajmërohen se s’do kenë mbështetje politike

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si doli kundër lirimit të tyre në vitet ’90 dhe si mbrojti me zell vijën sektare të Partisë së Punës

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si
x
BREAKING NEWS

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës, si korrupsioni me Fazlliçin dhe lidhjet me bosin hasian të krimit në Londër alarmuan anglezët, zbardhet dokumenti

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për pensionistët, nga mënyra e vetme për të përfituar pension për të moshuarit që nuk figurojnë në regjistra gjatë kohës së kooperativave bujqësore, te skema e re për rritjen e më shumë të ardhurave për reziden...

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për
x

Aktualitet

Super aksioni i drogës në Fier ndez debatet, mes të arrestuarve edhe vartësi i ministres Balluku, ja si ra në “radarët” e DEA amerikane drejtori i OST, opozita akuza se pas kësaj skeme fshihet qeveria dhe ushtria

Super aksioni i drogës në Fier ndez debatet, mes të arrestuarve

Super aksioni i drogës i kryer në Frakull të Fierit, duket se ka ndezur debatet politike në vend. Sipas SPAK dhe policisë, rolin kryesor në këtë skemë të mirëfilltë kriminale e ka pasur Viktor Çervanaku, ish-kryetari i Komunës së Frakullës. Ky i fundit u arrestua dy ditë më parë për drogën e gjetur në oborrin e banesë së tij në Fier, ndërsa mësohet se punonte aktualisht në OST, si vartës i ministres së Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Ballukut. Çervanaku aktualisht jetonte në Tiranë, ku mbante detyrën e drejtorit të administratës pranë Operatori i Sistemit të Transmetimit (OST) dhe kishte një pagë prej më shumë se 2 milionë lekësh të vjetër në muaj, që duket se nuk i kanë mjaftuar. Ish-kryebashkiaku u vu në pranga së bashku me të birin dhe të fejuarën e këtij të fundit, pas një aksioni të mirëorganizuar nga SPAK, DEA dhe policia e Malit të Zi, teksa hetimet zgjatën më shumë se 4 muaj. Droga vinte nga Kolumbia, ndërsa në Shqipëri ajo përpunohej me destinacion tregun europian.

Arrestohet edhe djali i Çervanakut

Por edhe pse Viktor Çervanaku, ish-kryetar i Komunës Frakull e Madhe në Fier, është arrestuar nga Policia, pasi në banesën e tij u zbulua një laborator kokaine. Porositësi i kësaj sasie dyshohet se është Zenel Çervanaku, i cili mendohet se është vëllai nga babai. Po ashtu, në pranga ka rënë dhe djali i Viktor Çervanakut dhe e fejuara e tij, Demilson Çervenaku dhe Enxhi Ferhati, ndërkohë që roli i tyre në këtë veprimtari nuk dihet se cili është. Ndërkohë Policia dhe SPAK janë vënë në kërkim të “ekspertit” kolumbian Zaimir Rodrigez, i cili dyshohet se kishte ardhur në Shqipëri për të bërë ndarjen e kokainës nga plehu kimik.

Reagon ashpër opozita

Por një ditë pas zbulimit të shtëpisë ku dyshohet se do të përdorej si laborator të përpunimit të kokainës, opozita ka reaguar ashpër, teksa ka drejtuar gishtin nga qeveria, të cilinë e ka bërë përgjegjëse dhe pjese të skemës kriminale. Ka qenë shefi i Organizimit të ‘Rithemelimit’, Klevis Balliu, i cili në një dale për media nga selia blu e përcaktoi Çervanakun si shëmbëlltyrën ideale të pushtetit të kryeministrit Edi Rama. Një sharës publik, patronazhist me licencë, adhurues/shërbëtor i Edi Ramës dhe nëpunës në bashkinë e Erion Veliajt, ka rënë dje në rrjetën e DEA-s amerikane, si pjesë e një grupi narko-trafiku.   Viktor Çervanaku, që u kap si mi nga amerikanët, nuk është thjesht një zyrtar socialist i korruptuar, ai është shëmbëlltyra ideale e pushtetit të Edi Ramës”, deklaroi ai.  Më tej Balliu shtoi gjithashtu se Viktor Çervanaku nuk do të kapej asnjëherë nëse nuk do të kishte ndërhyrë DEA Amerikane dhe shtoi se politika ishte e përfshirë në trafikun e kokainës së zbuluar pasi lënda narkotike transportohej me kamionët e ushtrisë.  “Vini re gjithashtu: ai nuk do të kapej asnjëherë, dhe do të vazhdonte trafikun e kokainës, patronazhimin, lavazhin oral të shefave të tij në Tiranë, dhe linçimin e opozitës me gjuhë vulgare, po të mos ishte DEA Amerikane. Për policinë dhe organet ligjzbatuese shqiptare, beu i Frakullës dhe lapërdhari i bashkisë së Tiranës do të vazhdonte i qetë trafikun, si mënyrën kryesore të këtij pushteti për të vjedhur zgjedhjet dhe varfëruar shqiptarët. Raportimet dëshmojnë se droga transportohej me kamionët e ushtrisë drejt Malit te Zi, çka vërteton implikimin direkt te politikes ne narkotrafik”, nënvizoi Balliu.

Super aksioni i drogës i kryer në Frakull të Fierit, duket se ka ndezur debatet politike në vend. Sipas SPAK dhe policisë, rolin kryesor në këtë skemë të mirëfilltë kriminale e ka pasur Viktor Çervanaku, ish-kryetari i Komunës së Frakullës. Ky i fundit u arrestua dy ditë më parë për drogën e gjetur në oborrin e banesë së tij në Fier, ndërsa mësohet se punonte aktualisht në OST, si vartës i ministres së Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Ballukut. Çervanaku aktualisht jetonte në Tiranë, ku mbante detyrën e drejtorit të administratës pranë Operatori i Sistemit të Transmetimit (OST) dhe kishte një pagë prej më shumë se 2 milionë lekësh të vjetër në muaj, që duket se nuk i kanë mjaftuar. Ish-kryebashkiaku u vu në pranga së bashku me të birin dhe të fejuarën e këtij të fundit, pas një aksioni të mirëorganizuar nga SPAK, DEA dhe policia e Malit të Zi, teksa hetimet zgjatën më shumë se 4 muaj. Droga vinte nga Kolumbia, ndërsa në Shqipëri ajo përpunohej me destinacion tregun europian.

Arrestohet edhe djali i Çervanakut

Por edhe pse Viktor Çervanaku, ish-kryetar i Komunës Frakull e Madhe në Fier, është arrestuar nga Policia, pasi në banesën e tij u zbulua një laborator kokaine. Porositësi i kësaj sasie dyshohet se është Zenel Çervanaku, i cili mendohet se është vëllai nga babai. Po ashtu, në pranga ka rënë dhe djali i Viktor Çervanakut dhe e fejuara e tij, Demilson Çervenaku dhe Enxhi Ferhati, ndërkohë që roli i tyre në këtë veprimtari nuk dihet se cili është. Ndërkohë Policia dhe SPAK janë vënë në kërkim të “ekspertit” kolumbian Zaimir Rodrigez, i cili dyshohet se kishte ardhur në Shqipëri për të bërë ndarjen e kokainës nga plehu kimik.

Reagon ashpër opozita

Por një ditë pas zbulimit të shtëpisë ku dyshohet se do të përdorej si laborator të përpunimit të kokainës, opozita ka reaguar ashpër, teksa ka drejtuar gishtin nga qeveria, të cilinë e ka bërë përgjegjëse dhe pjese të skemës kriminale. Ka qenë shefi i Organizimit të ‘Rithemelimit’, Klevis Balliu, i cili në një dale për media nga selia blu e përcaktoi Çervanakun si shëmbëlltyrën ideale të pushtetit të kryeministrit Edi Rama. Një sharës publik, patronazhist me licencë, adhurues/shërbëtor i Edi Ramës dhe nëpunës në bashkinë e Erion Veliajt, ka rënë dje në rrjetën e DEA-s amerikane, si pjesë e një grupi narko-trafiku.   Viktor Çervanaku, që u kap si mi nga amerikanët, nuk është thjesht një zyrtar socialist i korruptuar, ai është shëmbëlltyra ideale e pushtetit të Edi Ramës”, deklaroi ai.  Më tej Balliu shtoi gjithashtu se Viktor Çervanaku nuk do të kapej asnjëherë nëse nuk do të kishte ndërhyrë DEA Amerikane dhe shtoi se politika ishte e përfshirë në trafikun e kokainës së zbuluar pasi lënda narkotike transportohej me kamionët e ushtrisë.  “Vini re gjithashtu: ai nuk do të kapej asnjëherë, dhe do të vazhdonte trafikun e kokainës, patronazhimin, lavazhin oral të shefave të tij në Tiranë, dhe linçimin e opozitës me gjuhë vulgare, po të mos ishte DEA Amerikane. Për policinë dhe organet ligjzbatuese shqiptare, beu i Frakullës dhe lapërdhari i bashkisë së Tiranës do të vazhdonte i qetë trafikun, si mënyrën kryesore të këtij pushteti për të vjedhur zgjedhjet dhe varfëruar shqiptarët. Raportimet dëshmojnë se droga transportohej me kamionët e ushtrisë drejt Malit te Zi, çka vërteton implikimin direkt te politikes ne narkotrafik”, nënvizoi Balliu.

Më të lexuarat