BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Aktualitet

"Të çon deri në skizofreni", punonjësja sociale ngre alarmin për përdoruesit e kanabisit: Dëgjojnë gjëra duke i mbytur paranoja dhe arritur deri në skizofreni

"Të çon deri në skizofreni", punonjësja sociale

Punonjësja sociale në një qendër të shëndet mendor, Elona Gjoni ka treguar të gjitha problematikat që shkakton kanabisi në shëndetin mendor të të rinjve.

Në një studio televizive, Gjoni tha se ajo trajton kryesisht adoleshentë që vijnë me ankth dhe mungesë përqendrimi, por që konsumi i  lartë dhe i gjatë në kohë i marijuanës ka çuar në raste ku të rinjtë vuajnë nga skizofrenia.

“Në qendrën ku unë punoj vijnë kryesisht adoleshentë ku mjekohen për probleme organike si ankth, uljen e përqendrimit dhe nuk e lidhin me fenomenin se po bëjnë diçka pse ndodhin këto problematika. Pas analizimit del se këto janë pasoja të marijuanës. Paranoja që kanë disa që vijnë në qendër bënë që të kenë dhe probleme me halucinacioneve ku shohin gjëra dëgjojnë gjëra duke i mbytur paranoja dhe arritur deri në skizofreni.

Më ka bërë përshtypje një rast ku më vjen një djalë që ishte shumë mirë i kuruar dhe kujdeseshin prindërit dhe e kishte maskuar për një kohë shumë të gatë që ishte përdorues i marijuanës. Kur erdhi tek ne ka qenë 17 vjeç dhe aktualisht është 30 vjeç. Aktualisht është me diagnozë skizofreni dhe është shumë rëndë për shkak të përdorimit të vazhdueshëm të marijuanës”, tha Gjoni.

Marijuana është substanca e përdorur më shumë nga të rinjtë në gjithë botën. OBSH ka ngritur problemin se përdorimi i marijuanë shkakton ndryshime biologjike në tru duke shkaktuar ankth, depresion deri te problemet psiqike.