BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Aktualitet

Të dielën ndryshon ora, si do të lëvizin akrepat?

Të dielën ndryshon ora, si do të lëvizin akrepat?

Si çdo vit në agimin e të dielës së fundit të marsit do të kemi ndryshimin e orës. Më 26 mars, akrepat e orëve do të shkojnë një orë përpara.

Vendet evropiane miratuan kohën e kursimit të ditës në shekullin e kaluar për të kursyer energji, veçanërisht gjatë kohës së luftës ose gjatë krizës së naftës të viteve 1970. Por në vitin 2018, qëllimi i ndryshimit është bërë shumë më pak i përshtatshëm, pasi studimet tregojnë se kursimet e energjisë tashmë janë margjinale dhe qytetarët ankohen gjithnjë e më shumë për efektet negative shëndetësore.

Bazuar në kërkesën e Parlamentit Evropian dhe si pjesë e vlerësimit të regjimit aktual, Komisioni zhvilloi një konsultim publik në verën e vitit 2018 dhe mori 4.6 milionë përgjigje, ku 84% e përgjigjeve ishin në favor të heqjes së ndryshimeve sezonale të orës.

Bazuar në këto prova, Komisioni Evropian arriti në përfundimin se nuk ka asnjë arsye që Brukseli të vazhdojë të rregullojë ndryshimet sezonale të orës dhe se shtetet anëtare duhet të jenë të lira të vendosin nëse dëshirojnë të jetojnë në orën e verës apo të dimrit.