BREAKING NEWS

Situata brenda PD-së, Gaz Bardhi del me njoftimin urgjent

Situata brenda PD-së, Gaz Bardhi del me njoftimin urgjent
x
BREAKING NEWS

Gara e fortë mes Erdogan dhe Kilicdaroglu, ja kush është presidenti i ri i Turqisë

Gara e fortë mes Erdogan dhe Kilicdaroglu, ja kush është
x
BREAKING NEWS

Sulmi me grusht ndaj Sali Berishës, mjekësia ligjore del me deklaratën e fundit për Gert Shehun

Sulmi me grusht ndaj Sali Berishës, mjekësia ligjore del me
x
BREAKING NEWS

A do kandidojë Rudina Hajdari për kreun e PD? Ish-deputetja habit me përgjigjen

A do kandidojë Rudina Hajdari për kreun e PD? Ish-deputetja habit me
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu bën paralajmërimin e frikshëm: Nëse SHBA dhe BE tërhiqen, sovraniteti i Kosovës...

Kreshnik Spahiu bën paralajmërimin e frikshëm: Nëse SHBA dhe
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri të Kosovës/ Deputeti demokrat ngre alarmin dhe plas deklaratën ‘bombë’: Agjentët rus në Nish po pajisen me pasaporta diplomatike serbe

Tensionet në Veri të Kosovës/ Deputeti demokrat ngre alarmin dhe
x
BREAKING NEWS

“Kemi një ndarje mes pozitës dhe opozitës shqiptare”/ Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e forta: Ja pse Rama ka zgjedhur partnere Turqinë, ndërsa Berisha ka Greqinë?

“Kemi një ndarje mes pozitës dhe opozitës shqiptare”/
x
BREAKING NEWS

Goditi Sali Berishën me grusht në protestën e 6 dhjetorit, përfundon akti i ekspertimit për Gerti Shehun, ja kërkesa e papritur e Prokurorisë

Goditi Sali Berishën me grusht në protestën e 6 dhjetorit,
x

Aktualitet

Të dielën ndryshon ora, si do të lëvizin akrepat?

Të dielën ndryshon ora, si do të lëvizin akrepat?

Si çdo vit në agimin e të dielës së fundit të marsit do të kemi ndryshimin e orës. Më 26 mars, akrepat e orëve do të shkojnë një orë përpara.

Vendet evropiane miratuan kohën e kursimit të ditës në shekullin e kaluar për të kursyer energji, veçanërisht gjatë kohës së luftës ose gjatë krizës së naftës të viteve 1970. Por në vitin 2018, qëllimi i ndryshimit është bërë shumë më pak i përshtatshëm, pasi studimet tregojnë se kursimet e energjisë tashmë janë margjinale dhe qytetarët ankohen gjithnjë e më shumë për efektet negative shëndetësore.

Bazuar në kërkesën e Parlamentit Evropian dhe si pjesë e vlerësimit të regjimit aktual, Komisioni zhvilloi një konsultim publik në verën e vitit 2018 dhe mori 4.6 milionë përgjigje, ku 84% e përgjigjeve ishin në favor të heqjes së ndryshimeve sezonale të orës.

Bazuar në këto prova, Komisioni Evropian arriti në përfundimin se nuk ka asnjë arsye që Brukseli të vazhdojë të rregullojë ndryshimet sezonale të orës dhe se shtetet anëtare duhet të jenë të lira të vendosin nëse dëshirojnë të jetojnë në orën e verës apo të dimrit.