BREAKING NEWS

A do ketë pasoja për Ramën? Habit eksperti: Mund të ketë hetime nëse...

A do ketë pasoja për Ramën? Habit eksperti: Mund të
x
BREAKING NEWS

Rama korruptoi McGonigal-in? Gazetari amerikan zbulon se çfarë po bën FBI me këtë çështje

Rama korruptoi McGonigal-in? Gazetari amerikan zbulon se çfarë po
x
BREAKING NEWS

Skandali i McGonigal, gazetari Hoxha zbulon çfarë po ndodh me kryeministrin: Rama ka anuluar aktivitetet, që nga e mërkura...

Skandali i McGonigal, gazetari Hoxha zbulon çfarë po ndodh me
x
BREAKING NEWS

A është Agron Neza agjent i FBI? Gazetari amerikan zbardh prapaskenat

A është Agron Neza agjent i FBI? Gazetari amerikan zbardh prapaskenat
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i ish-agjentit/ Gazetari amerikan zbardh detaje të reja: E dashura e McGonigal i dërgoi e-mail FBI, kërkoi hetimin e tij

Arrestimi i ish-agjentit/ Gazetari amerikan zbardh detaje të reja: E
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e
x
BREAKING NEWS

Flamur Noka zbardh një tjetër pjesë të dosjes së McGonigal dhe plas deklaratën e fortë: FBI ka përgjuar Ramën, ka në dorë biseda...

Flamur Noka zbardh një tjetër pjesë të dosjes së
x
BREAKING NEWS

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen lëvizjet e Shkëlzen Berishës: Ja zyrat ku hyri për të...

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen
x

Aktualitet

Të gjithë sytë nga qielli! Për herë të parë pas 60 vitesh sonte do të ndodhë fenomeni i rrallë

Të gjithë sytë nga qielli! Për herë të parë

Një fenomen unik do të ndodhë sonte, pasi planeti Jupiter do të bëjë kalimin e tij më të afërt me Tokën në gjashtë dekada, konkretisht që nga viti 1963.

Sipas NASA-s, orbitat e Tokës dhe Jupiterit rreth Diellit nuk janë rrethore, kështu që çdo vit ato kalojnë njëra-tjetrën në distanca të ndryshme. Qasja më e afërt e Jupiterit rrallë përkon me kundërshtimin planetar, kur distanca e tyre arrin 180 gradë. Në Tokë, kundërshtimi ndodh kur objekti astronomik ngrihet në lindje ndërsa Dielli perëndon në perëndim.

Në pikën më të afërt, Jupiteri do t’i afrohet 590 milionë kilometrave nga Toka, ndërsa në pikën më të largët kalon 965 milionë kilometra.

Nëse keni një teleskop, do të mund të shihni edhe Njollën e Madhe të Kuqe, ndërsa filtrat në gjatësinë e valëve jeshile dhe blu do të përmirësojnë dukshmërinë e veçorive të saj. Vendndodhja ideale për vëzhgim është në lartësi të madhe, atmosferë e thatë dhe pa drita.

Jupiteri ka 53 hëna të njohura, por astronomët besojnë se ky numër është në fakt deri në 79. Hapi tjetër i madh në eksplorimin e Jupiterit pas Junos së NASA-s do të jetë Europa Clipper, i cili do të eksplorojë një nga hënat më të mëdha, Europa, e cila ka një sipërfaqe të akullt dhe një oqean të madh nën të. Europa Clipper është planifikuar të lancohet në tetor 2024.