BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Aktualitet

Të gjithë sytë nga qielli! Për herë të parë pas 60 vitesh sonte do të ndodhë fenomeni i rrallë

Të gjithë sytë nga qielli! Për herë të parë

Një fenomen unik do të ndodhë sonte, pasi planeti Jupiter do të bëjë kalimin e tij më të afërt me Tokën në gjashtë dekada, konkretisht që nga viti 1963.

Sipas NASA-s, orbitat e Tokës dhe Jupiterit rreth Diellit nuk janë rrethore, kështu që çdo vit ato kalojnë njëra-tjetrën në distanca të ndryshme. Qasja më e afërt e Jupiterit rrallë përkon me kundërshtimin planetar, kur distanca e tyre arrin 180 gradë. Në Tokë, kundërshtimi ndodh kur objekti astronomik ngrihet në lindje ndërsa Dielli perëndon në perëndim.

Në pikën më të afërt, Jupiteri do t’i afrohet 590 milionë kilometrave nga Toka, ndërsa në pikën më të largët kalon 965 milionë kilometra.

Nëse keni një teleskop, do të mund të shihni edhe Njollën e Madhe të Kuqe, ndërsa filtrat në gjatësinë e valëve jeshile dhe blu do të përmirësojnë dukshmërinë e veçorive të saj. Vendndodhja ideale për vëzhgim është në lartësi të madhe, atmosferë e thatë dhe pa drita.

Jupiteri ka 53 hëna të njohura, por astronomët besojnë se ky numër është në fakt deri në 79. Hapi tjetër i madh në eksplorimin e Jupiterit pas Junos së NASA-s do të jetë Europa Clipper, i cili do të eksplorojë një nga hënat më të mëdha, Europa, e cila ka një sipërfaqe të akullt dhe një oqean të madh nën të. Europa Clipper është planifikuar të lancohet në tetor 2024.