BREAKING NEWS

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja dy njerëzit që po përdor ish-kryeministri për të mbyllur pazaret e tij të pista, si po hidhen miliona euro në prapaskenë

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur që do të arrestohet nga SPAK, lidhjet e tij me personazhet e botës së krimit që u fundosën nga Prokuroria e Posaçme dhe detajet si ka pastruar pasuri marramendëse

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur
x
BREAKING NEWS

Detajet e plota nga megaoperacioni i SPAK, si u zbardhën aleancat mafioze, nga pakti i Martinajt me Ben Ndokën dhe Shullazin për të vrarë Durim Bamin, te planet e të “ fortit” të Niklës me Dukajt për eliminimin e bosit të lojërave të fatit dhe ish-depu...

Detajet e plota nga megaoperacioni i SPAK, si u zbardhën aleancat mafioze,
x
BREAKING NEWS

Dosjet përvëluese të francezeve dhe belgëve do të godasin të tjerë zyrtarë të lartë të Policisë së Shtetit, politikanë dhe gazetarë,  SPAK sekuestron telefonin e një zyrtari të lartë, ja skandali ku është përfshirë

Dosjet përvëluese të francezeve dhe belgëve do të
x
BREAKING NEWS

Politika, media dhe bizneset të mbushura me spiunë të ish-Sigurimit të Shtetit, KGB dhe UDB, ja si po shantazhohen e kërcënohen me dosjet e “zeza” personazhet “VIP”, Lulzim Basha zbardh kulisat më të fundit

Politika, media dhe bizneset të mbushura me spiunë të
x
BREAKING NEWS

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet hapur, nga pazaret Rama-Berisha kundër drejtësisë dhe shqiptarëve, te arsyet pse ka vendosur të hyjë në politikë, vizionet që ka për të ardhmen e Shqipërisë dhe planet e tij për të promovuar zhvillimin ekonomik t...

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet hapur, nga pazaret Rama-Berisha
x
BREAKING NEWS

Shqipëria bazë për klandestinët, pas Melonit dhe kryediplomati britanik kërkon ofertë si ajo e Shëngjinit për emigrantët e paligjshëm që shkojnë në Britani, ja detajet e vizitës

Shqipëria bazë për klandestinët, pas Melonit dhe
x
BREAKING NEWS

Qeveria në panik pas thirrjes së Belinda Ballukut dhe Engjëll Agaçit në SPAK, 17 vendimet që rëndojnë pozitat e Sekretarit të Përgjithshëm të Kryeministrisë, dëshmitë e tyre kundër Erion Veliajt, mazhoranca në kaos

Qeveria në panik pas thirrjes së Belinda Ballukut dhe Engjëll
x

Aktualitet

Tentuan të ringrinin një plantacion me kanabis, vihet në prangat e autoriteteve spanjolle një shqiptar, ndërsa një tjetër shpallet në kërkim

Tentuan të ringrinin një plantacion me kanabis, vihet në prangat

Këtë të premte, Garda Civile spanjolle ndërpreu përpjekjen e dy shqiptarëve për të rindërtuar një plantacion marijuane midis qyteteve Cabra de Mora dhe Mora de Rubielos që u çmontua në gjysmën e parë të vitit 2023. Një nga ata që dyshohet se është përfshirë në rifillimin e kultivimit është arrestuar, por një tjetër ka arritur të arratiset, megjithëse sipas një burimi policor ai nuk është një person veçanërisht i rrezikshëm.

Siç raportohet nga Garda Civile, ndër detyrat e kryera nga kjo forcë e armatosur është monitorimi i vendeve ku ka pasur plantacione marijuane dhe kampet bashkëngjitur të krijuara nga kultivuesit. Objektivi i këtyre vizitave është parandalimi i shpërthimit të zjarrit për shkak të pranisë së mbeturinave dhe, ndonjëherë, të cilindrave të braktisur të butanit.

Gjatë kontrollit të terrenit ku ndodhej plantacioni i marijuanës që u eliminua vitin e kaluar në Çabër, agjentët zbuluan dy burra me kombësi shqiptare që po tentonin të rifillonin prodhimin dhe që kishin farat për mbjellje. Njëri nga burrat është kapur, por shoku i tij është arratisur.

Kryetari i bashkisë Mora de Rubielos, Hugo Arquímedes Ríos, ka dërguar një audio duke paralajmëruar banorët për praninë e mundshme të të arratisurit në zonë dhe për operacionin antidrogë të kryer nga Garda Civile.

Kryetari i bashkisë së Cabra de Mora, Samuel Monleón, shpjegoi se kampi i përdorur nga dy të dyshuarit, i vendosur në mes të pyllit, është përdorur edhe një vit më parë nga kultivuesit e marijuanës.

Kultivimi i kësaj droge në mes të maleve është rritur në krahinë për shkak të shpopullimit të saj dhe pranisë së sipërfaqeve të mëdha toke larg syve kureshtarë. Një nga këto kultura përfundoi tragjikisht në korrik 2023, kur një përleshje mes atyre që ishin përgjegjës për një plantacion pranë rezervuarit Santolea de Castellote la një të vdekur dhe dy të plagosur rëndë.