BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Politike

Thellohen hetimet për dosjen “Metamorfoza”, në përgjimet e “Encro Chat” dhe “SKY ECC” të përfshirë politikanë, prokurorë, gjyqtarë dhe biznesmenë të fuqishëm që bashkëpunojnë me krimin, SPAK kërkon ndihmën e partnerëve, zbardhen detajet nga letër-porositë

Thellohen hetimet për dosjen “Metamorfoza”, në

Prokuroria e Posaçme ka thelluar hetimet ndaj anëtarëve të grupit të strukturuar kriminal në kuadër të dosjes “Metamorfoza”. SPAK ka nisur komunikimin e akuzave për personat nën hetim ku deri më tani mësohet se është bërë për biznesmenin Pëllumb Gjoka, për ish-shefin e operacionales Oltion Bistri, të cilit në këtë fazë i është hequr akuza për shpërdorim detyrës, teksa akuzohet vetëm për korrupsion. Gjithashtu pjesë e dosjes është edhe ish zyrtari i policisë Ardit Hasanbegaj, cili dyshohet se ndihmoi anëtarët e fisit Bajri në planin e vrasjes së Ibrahim Licit dhe Dorjan Dulit. Për ish prokurorin e Shkodrës njëherësh ish drejtues i akuzës në Kukës Xhevahir Lita ka rënë akuza për grup kriminal, teksa akuzohet për korrupsion dhe nxjerrje të sekretit hetimor. Vijimi i komunikimit të akuzës po bëhet së fundmi për anëtarët e tjerë të grupit që ranë në pranga. Zbërthimi i aplikacioneve SKY ECC zbuloi vrasjen e Gjon Boriçit, planin e vrasjes së ish policit të burgjeve Kleanth Musabelliun për interes të Pëllumb Gjokës. Gjithashtu Astmer Bilali me bashkëpunëtorët e tjerë tentuan dhe siguruan kushte për të vrarë Dorjan Dulin, Ibrahim Licin dhe Genc Tafilin me porosi të biznesmenit  Pëllumb Gjoka. Ndërkohë për personat që ende ndodhen në kërkim mes tyre edhe Ervis Martinaj, SPAK ka veçuar hetimin. Mësohet se prokurorët specialë ka nisur letërporosi rreth disa detajeve shtesë të zbuluara gjatë hetimeve dhe bisedave që kanë kryer anëtarët e grupit kriminal përmes aplikacioneve Encro Chat dhe SKY ECC.

Të përfshirë politikanë, prokurorë, gjyqtarë dhe biznesmenë

Pra mund të jenë ndërkombëtarët mund të hapin “Kutinë e Pandorës”. Gjatë gjithë kësaj kohe është folur se në këto dosje përgjimesh janë të përfshirë politikanë, deputetë, ministra, ish-ministra, oligarkë, anëtarë të pushtetit gjyqësor, edhe drejtues nga sistemi gjyqësor. Pra është një listë shumë e gjatë. Janë dosje nga të cilat do marrin dënimin e merituar shumë persona të cilët janë persona publikë. Të dhënat nga më të ndryshmet, duhen përkthyer kodet dhe ky përkthim mund të vijë pikërisht nga agjencitë e huaja. Ekspertët kanë thënë se aty është një person që e ka pseudonimin tigri, i cili është i fuqishëm dhe që punon në sistemin gjyqësor. Kujtojmë gjithashtu se janë deri tani mbi 300 oficerë policie ligjërues nëpër këto telefona. Por nuk ka mbaruar. Po nga drejtësia në të gjitha nivelet sa janë? Shumë? Tej imagjinatës. Këto të dhëna i ka Europol. Indicjet tashmë janë dhe policë apo drejtues të lidhur me grupet kriminale kanë nisur dalëngadalë të dekonspirohen. Meqenëse është veçuar edhe hetimi për Ervis Martinajn, pritet të kemi lajme “bombastike”. Kujtojmë se një person i afërt i familjes së Ervis Martinajt, “mbretit” të lojërave të fatit, u paraqit disa muaj më parë në  SPAK dhe dorëzoi disa kode të aplikacionit “Sky”, që janë përdorur nga ky i fundit para se të zhdukej. Eksperti Ervin Karamuço paralajmëroi disa kohë më parë se çkodimi i bisedave mund të zbulojnë listë-pagesën e tij me policë dhe politikanë. Karamuço theksoi, se për këtë arsye kodet duhet të hetohen me seriozitet nga organet e drejtësisë. “Aplikacioni Sky ECC është mbyllur në Mars 2021. Zhdukja e Vis Martinit ka ndodhur në Gusht 2022. Mendoj se çdo kod sekret i dhënë nga familjarët, ka pas gjasë të zbulojë fatin e tij. Ato kode nëse do të hetohen me seriozitet, do të zbulojnë listë-pagesën e tij me policë dhe politikanë”, tha eksperti i kriminalistikës.

Më të lexuarat